Dureri de genunchi de abia poate sa mearga

19-04-2010
buda maria
Nu este medic/terapeut
buda maria
Buna, mama mea are varsta de 75 de ani o dor foarte tare genunchi, de abia poate sa mearga, are probleme mari si cu tensiunea este oscilatorie, ce tratament sa faca, va multumesc
9 comentarii
0
19-04-2010, ora 23:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Sub nici o forma nu se poate administra un tratament fara sa fi fost stabilit, in prealabil, un diagnostic.
Poate fi o gonartroza avansata (cel mai frecvent), dar poate fi si o patologie vertebrala lombara, o patologie vasculara, renala, metabolica, reumatologica, cardiaca sau renala etc etc
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
12-12-2010, ora 11:10
mariana13
Nu este medic/terapeut
mariana13
buna ziua, am o durere la genunchiul stang, in partea interioara, mai jos putin de rotula.am tot dat cu fel de fel de creme si ma mai lasa din cand in cand dar am momente cand nu stiu cum sa-l tin. oricum as tine piciorul ma doare. nu stiu ce poate fi.durerea m-a luat dupa ce am fortat intr-o zi piciorul(am mers f mult) dar de atunci au trecut vreo 3 saptamani in care cand ma lasa si zic ca am scapat de ea, cand iarasi ma ia de nu stiu ce sa fac. va multumesc
0
13-12-2010, ora 15:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia actuala depinde de sex, varsta, greutate, ocupatie si sporturi practicate, antecedente traumatice, reumatologice-inflamatorii, metabolice, vasculare, neurochirurgicale etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-03-2011, ora 14:24
buda maria
Nu este medic/terapeut
buda maria
Buna, am o durere in spate in partea stanga si radiaza pe picior cand ma asez pe pat de abia ma mai ridic, medicul mi-a dat clorzaxozona si diclofenac nu mi-a trecut durerea ce as putea sa iau altceva pt durere.Va multumesc.
0
05-03-2011, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este vorba nicidecum despre calmarea durerii. Durerea reprezinta semnalul unei afectiuni, prin urmare inlaturarea durerii nu inlatura afectiunea, ci doar "pacaleste" creierul ca nu mai exista nici o problema.
Trebuie sa consultati un neurochirurg, fiind vorba despre un sindrom compresiv lombar (de tip hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-11-2011, ora 16:13
Tudix
Nu este medic/terapeut
Tudix
Buna ziua. Am 34 de ani, constitutie sportiva, 1.96 m si 97-98 kg. Practic exercitiile de forta la sala in mod curent ( 3 ori pe saptamana). De ce vreme am inceput sa fac exercitii destul de sustinute pentru musculatura picioarelor si am inceput sa am dureri la genunchi in timpul antrenamentelor si in zilele de repaos, mai intense sau mai reduse.
A s vrea sa ma sfatuiti in privinta unui tratament ce l-as putea urma pentru a scapa de aceste dureri ale ligamentelor genunchiului. Va multumesc.
0
02-11-2011, ora 00:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singurul tratament posibil, logic, acceptabil si rezonabil este constituit din reducerea drastica a efortului fizic, cata vreme nu este prea tarziu (pana nu aveti articulatiile distruse total de la aceste genuri de eforturi).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-11-2011, ora 11:22
Tudix
Nu este medic/terapeut
Tudix
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Probabil atletii care au rezultate remarcabile in domeniile lor beneficiaza doar de un genetic bun care le permite sa-si forteze limitele, altfel cred ca nu ar fi existat astfel de performeri. Poate eu nu ma incadrez in aceasta categorie...
Multumesc.
0
02-11-2011, ora 22:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Am consultat nenumarati sportivi de performanta, chiar campioni mondiali. In 100% din cazuri, dupa 35-40 de ani au articulatiile distruse (genunchi, glezne etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.