Dureri de gat copil 2 ani

28-11-2008
denis_en
Nu este medic/terapeut
denis_en
Am un baietel in varsta de 2 ani si 1 luna care se plange de dureri de gat, in special noaptea.
Acum 2 saptamani a intrat in contact cu o fetita care merge la gradinita, care era foarte racita, tusea puternic si avea multe secretii nazale.
La 24 de ore a inceput sa faca febra, 38C pe care am combatut-o cu nurofen si se plangea de dureri de picioruse. Medicul de familie a spus ca este ceva viral si ne-a prescris Influcid.
Timp de 24 de ore am combatut aceasta febra, dupa care, singurele urmari au constat in transpiratii abundente in prima parte a somnului, dureri de gat si nas infundat. Pentru nas infundat medicul i-a dat Olinth, care nu a dat rezultate si pe care l-am schimbat ulterior cu Vibrocil.
Din pacate, in continuare respira greu, in special noaptea. Se plange si de dureri de gat, mai mult noaptea cand si tuseste. Pentru gat i-am dat Tantun Verde (puf).
Va rog sa imi indicati ce as putea face in aceasta situatie. Am uitat sa va spun ca mananca normal si nu are secretii nazale.
L-ar ajuta aerosolii? Am aparat de aerosoli, insa nu stiu cu ce substante.
Multumesc anticipat
3 comentarii
0
29-11-2008, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli puteti face cu dexametazona 0.5ml+ ACC 0.5ml +ser fiziologic sau ceai de musetel cald.. pana la limita rezervorului de la aparat.
0
24-06-2011, ora 13:12
sergiu12
Nu este medic/terapeut
sergiu12
Buna ziua, am un copilas de 5anisori cu 2 zile in urma a servit o ighetata sub supravegheria noastra dar acum i sa umflat megdalele are temperatura putin ridicate dureri in git si este psiv aprocurat de la farmacie LUGOL spray bucofaringian, mama la fel cind a fost mica a avut probleme cu amigdalele dar cu timpul a fost nevoita sa le elimene prin operatie, poate sa se transmita si la copil aciasta boala?Ce de facut sa nu ajungem la o operatie?MULTUMESC ANTICIPAT AVEM INCREDERE IN D-STRA
0
26-06-2011, ora 16:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. se mai intampla ca copii sa faca amigdalite.. NU se pune problema despre operatie acum
2. folositi spreiul 2 puf la 6 ore
3. NUrofen sirop la 8 ore
4 ca sa nu mai faca amigdalite copilul trebuie sa nu consume mancare foarte acra, bauturi acidulate, citrice, , si inghetata numai acasa in pahar.. topita
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • E voie să faci sport dacă te doare în gât?
  • Rinoreea cronică - cum oprești secrețiile nazale?
  • Mucii galbeni: semnalează o infecție?
  • De ce îți curge nasul des (și nu ești răcit) - și sfaturi pentru mucoși
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  • Cum tratezi durerea în gât (ce să faci și ce nu)
  • Îmi curge apă din nas
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  •