Dureri de gat !!! Ajutor va rog !!!

04-01-2009
Cots
Nu este medic/terapeut
Cots
Este a patra oara knd mi se imflameaza amigdalele in ultimele 2 luni !!! Am fost la spital mi-a recomandat Aulin 1/8h Metronidazol 1/12h si Eritromicina 200mg 2/6h si nijte pastile da supt, am luat tratamentul asta de fiecare data. a fost perfect acum.de pe data de 31 Dec pana acum nu au dat inapoi dekt putin cu acelasi tratament, ce tre sa fac ?? Puteti sa imi recomandati un antibiotic mai puternic ?? Mentionez k sunt alergic la Penicilina !!! Va rog ajutati-ma !!! Vreau sa aud kt mai multe pareri. Multumesc mult !
8 comentarii
0
04-01-2009, ora 15:12
Cots
Nu este medic/terapeut
Cots
Vreau sa precizez ca amigdalele sunt imflamate in parte stanga, iar umflatura a ajuns aproape de masele
si am dificultati in vorbire, knd mananc, chiar si knd beau ceva, nu pot nici gatul sa il misc in anumite poziiti pt k ma doare nush ce sa fac ! Sunt fumator dar.din ziua knd mi s-au imflamat nu am m-ai fumat (31 Decembrie )
0
04-01-2009, ora 15:16
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Nu strica niste explorari amanuntite daca de data asta nu ti-a trecut asa usor ca de obicei.Nu ar fi exclus sa ai o infectie regionala, amigdalita fiind doar un raspuns al organismului la acea infectie.Atentie la dinti/masele.Daca ai cumva puroi la radacina, poate sa iti inflameze amigdalele.Sau vreo otita ori orice alta inflamatie in regiunea capului.Atita timp cit persista infectia-cauza, tratamentul efectului adica al amigdalitei e fara efect...
0
04-01-2009, ora 15:19
Cots
Nu este medic/terapeut
Cots
Deci.umflatura de la amigdalite a ajuns pana aproape d.nush cum sa va explic chiar si knd dau cu limba inspre stanga ma doare.nush un antibiotic mai puternic dar care sa nu contina ampicilina sunt alergic:(
0
04-01-2009, ora 15:48
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Alergic la peniclina sau ampicilina?
Un antibiotic putenic e din clasa Cefalosporinelor(Ospen de pilda) dar daca exista alergie la PENICILINA TREBUIE EVITAT
Amoxiklav/augmentin e o alta alegere, dar de asemenea EVITA-L DACA ALERGIA E LA PENICILINA
si mare atentie.daca e atit de mare si in plus ai si febra exista riscul sa fie un ABCES PERIAMIGDALIAN care e o URGENTA MAXIMA.MERGI RAPID LA URGENTE-CHIRURGIE SAU ORL.POTI FACE COMPLICATII GRAVE.
0
04-01-2009, ora 16:19
Cots
Nu este medic/terapeut
Cots
Ma scuzati penicilina !! La penicilina sunt alergic nu la ampicilina !!! Si febra nu am, am avut la inceput k de fiecare data ! Nijte recomnadari va rog k eritromicina i-au zic eu degeaba !
0
04-01-2009, ora 16:27
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Mda, ai putine optiuni atunci...poti cel mult sa cresti doza de eritromicina.Eventual sa treci pe injectabil.Ramin insa la indicatia de a merge de urgenta la un serviciu ORL sau chirurgical.Amigdalele nu prea cresc asa mult.In schimb abcesul periamigdalian, care e de fapt o punga de puroi in regiunea gitului, la baza amigdalelor, poate creste, in plus nu trece decit daca e incizat pentru a se evacua puroiul.Nu e obligatoriu sa ai febra, in faza de inceput poate fi afebril dar daca apare febra deja e groasa...nu astepta pina atunci.Oricum sarbatorile au trecut...
0
04-01-2009, ora 17:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Cots.
este mare posibilitatea sa ai un abces periamigdalian.. care trebue incizat.
Mergi maine dimineata la ORL.
pana maine... multa gargara cu apa calduta + 1/2 sare+ 5 pic de alcool Iodat..
cate 1/2 pahar la fiecare jum de ora.
0
04-01-2009, ora 19:17
AndreeaA21
Nu este medic/terapeut
AndreeaA21
nu e bine sa iei antibiotic doar din ce auzi la cunoscuti. si eu am avut probleme cu gatul si inca mai am.iar at cand fac infectie medicul imi da ca antibiotic cuminol ( ciprofloxacina) sau klacid (e destul de puternic), iar ca antiinflamator flamexin. oricum trebuie sa mergi cat mai repede la un medic!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •