Dureri de ceafa si ameteli

28-06-2010
Air23
Nu este medic/terapeut
Air23
"¢Buna ziua!
Revin pe acest site cu niste intrebari pentru ca nu sunt linistit deloc. Este adevarat, felul meu este mai panicos insa...
De vreun an de zile, mi se intampla periodic sa prezint anumite stari care nu imi dau pace si ma panicheaza. Ma doare ceafa (oasele de la ceafa) durere care parca apasa pe cap, facandu-ma sa simt parca niste "miscari" in cap. De asemenea, aceasta durere influenteaza si vederea in sensul ca imi simt ochii grei si parca se apasa pe ei. De asemenea, ceafa este foarte calda, fierbinte, atunci cand apar aceste dureri. Mai am si o stare de ameteala in aceasta perioada cu dureri. Nu stiu ce se intampla. De asemenea se intampla ca de cateva luni bune, poate chiar de mai mult timp sa am in timpul zile si o stare subfebrila care urca pana la 37.5 iar dupa-masa, seara, dupa ce ajung acasa, temperatura incepe si scade pana ajunge pe la 36.5 (normal). Nu stiu de ce se intampla lucrul asta. In octombrie anul trecut am factut un angio RM fara substanta de contrast si nu s-a vazut absolut nimic la cap. Totusi am in continuare, din cand in cand, aceste stari de ameteala, de "miscare a ceva" in cap, durerile oaselor cefei si caldura de la ceafa. M-am gandit ca poate fi si de la coloana (e mai stramba, am niste cioturi) dar. Iar legat de starea de subfebrilitate: am facut o gramade de investigatii: analize medicla generale si specifice (colagenoze, diverse, diverse, infectioase etc.). Nu a aparut nimic. Ce ar putea fi? Si cu febra, dar si cu durerea de la ceafa si ameteala? M-am gandit sa nu fie o tumoare cerebrala dar nu s-ar fi vazut in octombrie la RMN
Multumesc!
2 comentarii
0
12-11-2010, ora 18:42
claudiu19
Nu este medic/terapeut
claudiu19
Sa nu fie de la curent, sau de la stat prea mult in fata calculatorului/televizorului. Asa patesc si eu uneori si cred ca tot din cauza asa.
Bafta.
0
17-11-2010, ora 19:14
emilia_000
Nu este medic/terapeut
emilia_000
simptome asemanatoare am si eu... dar de o zi. si sigur e de la curent. Am facut baie seara tarziu si avand parul lung nu mi s-a uscat indeajuns. dimineata am plecat la munca in capul gol... mi-a fost frig si acum simt fierbinteli la ceafa, oboseala. mi-e teama de o raceala la creier sau alte complicatii. ce ma puteti sfatui?
am luat doar paracetamol.
ce masuri ar trebui sa iau?
ce semnifica aceste fierbinteli la ceafa?
multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.