Dureri de cap severe

03-03-2013
CarlitaZ
Nu este medic/terapeut
CarlitaZ
Buna ziua!
Sunt o studenta in varsta de 21 de ani iar principala problema cu care ma confrunt sunt durerile severe de cap periodice. Am aceasta problema inca din perioada liceului cand credeam ca este vorba despre crize de fiere, deoarece acestea se desfasurau exact simptomatic exact ca si o criza de fiere. Pe parcurs, am realizat ca durerile mele cauza de presupusele crize de fiere sunt distincte fata de durerile care simt ca ma innebunesc. acestea debuteaza dimineata, ma trezesc cu ele de regula..au un nivel moderat, iar pe parcursul zilei se intensifica. Ma doare intotdeauna una din tample si simt o durere in fundul ochiului. Tin sa mentionez ca port ochelari pentru miopie, dar am doar 0, 25 respectiv 0, 5 dioptriile. Durerile sunt foarte puternice, iar in unele momente simt intensificari de parca m-ar lovi ceva in cap, dupa care revine la durerea obisnuita. Pe parcursul serii aceste dureri se intensifica in asa fel incat nu stiu ce sa mai fac sa nu le mai simt. Problema cea mai mare e ca reusesc cu greu sa adorm si ma trezesc in mijlocul noptii cu dureri infernale. Ceea ce am mai observat pe parcursul acestor stari de rau, e ca imi vine mereu sa ma ridic sa ma plimb..nu pot sta linistita in pat pentru ca simt ca-mi explodeaza capul. Rareori durerilor mele de cap se asociaza cu starea de greata si varsaturi, insa destul de des sunt insotite de tulburari de vedere si ameteli puternice. Mi-am facut analizele anul trecut de 3 ori, de fiecare data rezultatul a fost o anemie, nu foarte severa (lipsa de Calciu si Magneziu) dar nu foarte departe de limita minima. De asemenea, in urma analizelor (repetate cam la 3-4 luni) mi-a iesit VSH-ul marit si de asemenea si numarul leucocitelor. Mi s-a facut de fiecare data si exudat faringian, examen de urina si nu s-a constatat niciodata o problema in acest sens. O alta problema cu care ma confrunt sunt apasarile in piept(uneori junghiuri) si uneori stari de sufocare. Am fost la nenumarati medici, mi s-au facut investigatii. Prima data mi-au pus diagnosticul de pietre la rinichi, am luat tratament..iar ulterior au spus ca de fapt a fost doar nisip, pe care l-am eliminat. O alta constatare a uneia dintre doctoritele la care am fost, a fost ca am tensiunea mica. Nimeni nu pare sa-mi gaseasca un diagnostic cert, mi se pare ca isi dau mult cu presupusul si pana in prezent am avut 72000 de boli, pe care in cele din urma au concluzionat ca nu le-am avut. Tin sa mentionez si faptul ca durerile mele se atenueaza cu 3-4 pastile de Quarelin sau Nurofen Forte. Credeti ca mai e ceva de facut sau ar fi cazul sa invat sa traiesc in acest mod?
1 comentarii
0
03-03-2013, ora 15:42
ionela83
Nu este medic/terapeut
ionela83
cu dureri de cap ma confrunt si eu de multi ani, la fel de insuportabile durerile, la mine durerea apare dupa curent sau spalatul la cap, trebuie sa port caciula non stop, sunt foarte atenta la frig, curent, indiferent de anotimp, singura am invatat sa-mi port de greja, am fost atenta cand apare durerea si cum trece, am crize dureroase de cate 5 zile ca abia pot respira si ma pot da jos din pat cu stari de ameteala si greata, dar medicii unde am fost m-au trimis mereu la analize de tot felul si nimik nu mi-a iesit asa ca am decis si am facut un rmn in urma cu cateva sapt unde rezultatul la fel a fost foarte bun, clinic sunt perfect sanatoasa dar durera este ink dar m-am invatat sa traiesc cu ea ptr ca ultima solutie unde crede-am eu ca-mi va iesi cauza durerilor a fost rmn-ul, ceea ce ti-l recomnad si tie, este un pic mai costisitor dar daca suferi de ceva la cap sau coloana sigur vei afla adevaratul motiv.sanatate si fa ceva in legatura cu durerile de cap ptr ca sincer eu am 24 ani si am aceste dureri de 8ani si multe lucruri am pierdut din cauza lor si nu se stie niciodata ce ascunde o durere de cap.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •