Dureri de cap cronice

13-01-2012
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Buna ziua,
problema mea pe scurt e - durere de cap aproape zilnica, cu precadere spre seara, si am tendinta sa-mi masez puternic varful capului, parca m-ar durea pielea capului... uneori durerea e localizata la frunte, tample, ceafa, dar cel mai des varful capului... durerea e de intensitate moderata, a inceput mai in forta si m-a tinut vreo 3 zile dupa care s-a ameliorat pana la mediu... durerea de cap persista de mai bine de 2 luni...

am consultat un medic ORL pt ca am avut ma multe probleme ORL in ultima jumatate de an si ultimul diagnostic era de rinosinuzita cronica...
Medicul ORL m-a trimis la neurolog care mi-a pus diagnostic de durere de cap de tip tensional, si la oftalmolog care mi-a indicat ochelari pt citit si calculator avand ceva dioptrii, inca nu mi-am facut ochelarii, dar mentionez ca stau putin la calculator si in ultimii 2 ani nu prea am apucat sa citesc (sunt in concediu de ingrijire copil);

Am facut si o radiografie de sinusuri si rezultatul a fost:

- discreta opacifiere difuza a sinusurilor maxilare bilateral
- septuri osoase intrasinusale maxilare inferioare
- hipertrofia cornetelor nazale inferioare si mijlocii bilateral
- usoara deviatie spre stanga a septului nazal


Concluzia medicului ORL a fost 'deviatie majora de sept' se necesita operatie...

Pentru dureri de cap mi-a indicat Fasconal la nevoie pe care nu-l pot lua la nevoie pt ca ar fi prea des... am luat doar 3 pastila in decursul a 3 luni si Avamys pt rinita care nu face mare lucru... in sensul ca tot ma trezesc cu nas infundat si nu simt vreo ameliorare reala...

Simt ameliorarea durerii de cap cand fac spalaturi nazale... si ma mai dor si urechile din cand in cand...si gatul...

Intrebarea mea este - daca durerea mea de cap se datoreaza problemelor ORL si ce alt tratament mai pot incerca pentru acestea?

Cu deviatie de sept presupun ca m-am nascut si n-am avut probleme pana acum, de ce m-as resimti tocmai acum?

Cum pot rezolva hipertrofia cornetelor nazale altfel decat printr-o interventie chirurgicala?

Alte probleme de sanatate - ulcer duodenal, hiperacidicate, reflux... si ceva probleme ginecologice (astept rezultatele analizelor, dar pe ultimul buletin din mai anul trecut scria interococ, stafilococ, candida... si inflamatia anexelor... si in afara de asta fac un tratament pt anxietate cu seroxat o pastila pe zi.

Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
13-01-2012, ora 10:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa incepem cu sfarsitul..
1. NU cred in tratament cu antidepresive.. la care in prospect scrie ca reactie adversa.. anxietatea..si multe altele( citeste prospectul)
2. Starea sufleteasca este strans legata de starea fizica a corpului
sunt ferm convins ca rezolvand problemele cronice digestive + o alimentatie corecta + hidratarea corecta
organismul o sa functioneze altfel si no sa fie nevoie de acet tratament antidepresiv care cred eu a influentat circulatia cerebrala si de aici si problemele de la inceputul povestirii
3 cred ca un tratament local, nazal cu inhalatii, spalaturi nazale, aromoterapie + sinupret 2 la 8 ore
ar rezolva problema locala
4 un tratament cu Valeriana ( tab sau tinct) seara cu Ginseng fiole 1 dimineata + ceaiuri de paducel si papadie ar rezolva problema stresului si circulatiei sangvine cerebrale
5. mai trebuie investigata coloana cervicala, tensiune aarteriala, rinichii..
0
13-01-2012, ora 13:44
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
Va multumesc ca spuneti asta! Dar par sa ma confrunt cu un zid! ii spun doctoritei mele de familie ca as avea probleme ca ma doare asa si pe dincolo si ea ma trimite la psihiatru... si daca nu sunt de acord, n-am decat sa platesc investigatiile din buzunarul propriu, sau daca vreau sa ma consulte si pe viitor tre sa fac acest tratament pt anxietate...

da, vreau sa trec pe anxiolitice naturiste, mai ales ca sunt o gramada...

Eu asteptam sa-mi ziceti de colargol... nu e cazul?

Va multumesc mult pt sfaturi si recomandari!
0
13-01-2012, ora 14:09
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
de coloana ce sa zic - scolioza (usoara) compensata, spondiloza cervicala, o usoare discopatie lombara... la mine toate sunt "usoare"!
0
13-01-2012, ora 18:10
Roxana_Gh
Nu este medic/terapeut
Roxana_Gh
doctorita naturopata mi-a dat urmatoarea schema (prin august cand n-aveam aceste dureri de cap)

- valeriana cu hamei (2 comprimate seara si 2 dimineata)
- branca ursului (cate un comprimat dimi/pranz/seara) presupun ca in loc de ginseng;
- o combinatie de ceai cu diverse (printre care papadie, galbenele, s.a.)
- ulei de cimbru 3-5 pic pe o buc de paine;
- masaj frunte/cap cu ulei de busuioc dizolvat in ulei de masline;
- miere, propolis, polen;
- si multe alte recomandari de alimentatie si nu numai;

acum vad ca schema ei e apropiata de cea a dvs.

presupun ca as putea sa reiau acest tratament.
0
13-01-2012, ora 18:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poti relua acest tratament
faci si tratament pentru regiunea cervicala a coloanei
tii regimul strict pentru tractul digestiv..
si cred ca e cazul sa gasesti alt medic de familie care priveste pacientul ca ceva integru..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Un tratament inovator pentru migrenele cronice
  • Există o asociere între migrene și fluctuațiile estrogenului?
  • Migrenele pot constitui un factor de risc pentru accident vascular cerebral și infarct miocardic la femei
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • 10 aplicații pentru smartphone pentru migrenă
  • Migrenele asociate cu nivelul de sodiu din lichidul cefalorahidian
  •