Dureri de cap cind e ceata

30-11-2011
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
De ce in zilele cind e ceata ma trezesc dimineata cu dureri violente de cap? Parca m-ar lovi un obiect ascutit in interior, in creier. Dintotdeauna am dormit fara perna dar in dimineti ca astea trebuie sa ma ridic repede, altfel mi se pare ca imi crapa capul sau ceva de genul asta. Care este cauza si ce tratament ajuta? Analgezicele obisnuite nu-si fac efectul si durerea nu trece pina nu se ridica ceata.
3 comentarii
0
30-11-2011, ora 13:52
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa ai o tensiune oscilanta si ar fi bine sa faci un consult la cardiologie.
Deasemenea, poti avea o sinuzita cronica.
Pentru a vedea ce bacterie este implicata, ar trebui sa faci un - exudat nazal cu antibiograma.
In antibiograma va scrie la ce antibiotice este sensibila bacteria gasita.
Inainte de exudat, trebuie sa nu fi luat antibiotic de cel putin 10 zile, altfel iese rezultatul fals negativ.
0
30-11-2011, ora 14:21
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Eu as zice ca este o migrena care se declanseaza intr-o situatie particulara( cand este ceata ). Sa faci un angioRMN, consulta un neurolog, un ORL-ist. Daca diagnosticul clinic este migrena, consulta si un homeopat bun, mai ales ca analgezicele nu te ajuta( remediile homeopatice tin cont de particularitatile pacientului si migrenelor ). Numai bine
0
30-11-2011, ora 15:20
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Multumesc pentru sfaturi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •