Dureri de cap

30-09-2011
marinetilaura1
Nu este medic/terapeut
marinetilaura1
Buna ziua,

in urma cu 5 ani nu stiu ce mi s-a intamplat dar am dureri mari de cap si zilnice de atunci. Am racit puternic si imi mai amintesc ca intr-o zi am vazut negru in fata ochilor cam 2 minute, am cazut jos pt ca nu mai vedeam absolut nimic apoi mi-am revenit (era foarte cald si poate asta e adevaratul motiv).
As vrea sa stiu daca anevrismele pot durea fara sa se rupa, eu simt ceva care mi se zbate in spatele ochiului drept, am si alte simptome pe care le-am citit pe net la anevrisme: gat intepenit si fotofobie.
Am facut cateva controale: CT cranian, control oftalmologic, ORL, radiografie cervicala dar au iesit bine si din cauza asta medicul neurolog a zis ca nu are rost sa mai fac alte investigatii. Am citit pe internet ca anevrismele mici se pot vedea doar la angiografie dar inainte sa fac asta as vrea sa stiu daca anevrismele cauzeaza dureri de cap fara sa se fi rupt (pt ca daca se rup am inteles ca se intra in stare de inconstienta)
2 comentarii
0
02-10-2011, ora 23:38
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Exudat nazal ai facut? Spui ca ai avut o raceala puternica asa ca, este posibil sa ai o infectie cronica la sinusuri.
Probabil ca nu a fost tratata eficient la acel moment si s-a cronicizat.
Ar fi bine sa faci un exudat nazal cu antibiograma. Antibiograma este necesara ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi.
In legatura cu simptomele, multe boli pot avea simptome asemanatoare dar medicul in urma unui control amanuntit decide ce este si ce conduita medicala trebuie urmata.
0
05-10-2011, ora 22:32
marinetilaura1
Nu este medic/terapeut
marinetilaura1
Va multumesc pentru raspuns!
In legatura cu partea de ORL am facut radiografie la sinusuri si mi s-a zis ca am sinusurile curate (inclusiv cele sfenoidale)(asta elimina posibilitatea unei infectii a sinusurilor, nu?), in afara de asta am facut un exudat faringian(dar nu nazal) pentru streptococ si a iesit negativ.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.