Dureri de cap(in zona cefei si tample) si de articulatii!

21-08-2012
Monica-Simona
Nu este medic/terapeut
Monica-Simona
Cu permisiunea dumneavoastra...!
D-le/D-na doctor, numele meu este Monica-Simona, am 21 de ani si am o problema de sanatate si as dori sa va cer un sfat; de cateva zile am dureri de cap(in zona cefei si tample), si accentuate dureri de articulatii, (genunchi, solduri, coate, umeri...) atat membre inferioare cat si membre superioare. Tin sa specific, ca acum cateva luni am avut o infectie cu streptococ. Este posibil sa am din nou acea infectie? Ce credeti ca as putea avea si ce ar trebui sa fac?!
Indraznesc sa cred ca imi ve-ti raspunde la mesaj!
Cu tot rrespectul cuvenit, Monica Simona!
Va multumesc!
1 comentarii
0
21-08-2012, ora 15:29
geo88
Nu este medic/terapeut
geo88
Buna!! Corelat cu ce ai spus tu:dureri articulare(artralgii) + infectie in antecedente cu streptococ beta hemolitic de grup A=un Reumatism articular acut!!(este ca o teroie)
Acuma, cata vreme nu ai niste analize specifice ptr asa ceva adica:VSH fibrinogen preoteina C reactiva, leucocite electroforeza proteinelor, ASLO, reactia Waller-Rose pozitiva nu se poate confirma diagnosticul+incadrarea in criteriile lui Jones care sunt criterii mari si mici+examene radiologice are sa confirme evolutia afectarii articulare+EKG, test de efort ptr cord nu prea ai cum sa ui un diagnostic.Le faci pe asta dupa recomandarea unui reumatolog si daca se confirma intri pe tratament.Ai 21 de ani, e bine ca esti tanara.Insa fereste-te de ae rece bauturi reci fumat cafea ciocolata cola si alte tampenii.Nu uita consult cardiologic obligatoriu!!!!!!!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.