Dureri de burta ca atunci cand trebuie sa-mi vina menstruatia

26-03-2011
eugenia
Nu este medic/terapeut
eugenia
Buna seara, de cateva luni am dureri aproape tot timpul de burta ca atunci cand trebuie sa-mi vina menstruatia ( dureri nu puternice dar suparatoare). Am fost la ginecolog si mi-a spus ca am o vaginita bacteriana pentru care am primit tratament cu metronidazol ovule si pastile si o mica rana pe col uterin. Pana a venit rezultatul la secretie am avut ca tratament..supozitoare cu indometacin si pastile cu doxiciclina. Problema este ca durerea nu a disparut decat pe timpul tratamentului si a revenit cand l-am terminat, chiar mai puternica. Am cerut dupa tratament un papanicolau si a spus ca nu este inca momentul si ca sa continui tratamentul cu indometacin si doxiciclina (O noua serie), chiar a spus ca arata bine colul dupa tratament. Ma sperie foarte tare faptul ca am auzit multe persoane care au fost suspecte de cancer uterin si au avut aceleasi dureri ca ale mele. Durerea este un semnal de alarma indiferent de parerea ginecologui meu ( care nu a parut deloc ingrijorat)...?
3 comentarii
0
26-03-2011, ora 23:10
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Daca durerea nu se amelioreaza decat in timpul tratamentului, dupa care revine, inseamna ca vaginita vireaza spre un caracter cronic. In acest caz, un tratament homeopatic este alternativa de prima alegere.
0
27-03-2011, ora 10:13
eugenia
Nu este medic/terapeut
eugenia
Buna ziua, fac si un tratament naturist cu extract de zmeur. Va multumesc din suflet pentru raspuns.
0
21-12-2011, ora 09:46
gemdepiersici24
Nu este medic/terapeut
gemdepiersici24
Buna Eugenia! Durerile de burta pot avea multe cauze.Ai facut echografie pelvina, pt a vizualiza uterul, ovarele?Daca sunt ok, nu te gandi la cancere sau alte treburi grave(pomeneai de cancer uterin, acolo apar modificari la echo, polipi, aspect de mucoasa modificata, microsangerari etc.) posibil sa ai o anexita.Ranile de col uterin dau dureri de burta, Sper ca ai rezolvat problema pana acum, Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Vaginita în timpul sarcinii - cauze, simptome, tratament
  • Vulvovaginita și microbiomul: o revizuire a studiilor concentrate asupra tratamentului infecțiilor acute și recurente
  • Un tratament mai eficient pentru candidoza vaginală
  • Durere de burtă
  •