Dureri de articulatii si oase

08-03-2012
Atnilia
Nu este medic/terapeut
Atnilia
Anul acesta implinesc 40 de ani dar de 2 ani deja ma confrunt cu perioade(luni intregi) fara menstruatie. Acum, dupa 2 luni fara menstruatie, aceasta a revenit dar impreuna cu durerei ale articulatiilor ambelor maini. Din cauza durerilor am senzatia de inchilozare, de neputinta in miscarea degetelor si a palmelor din incheeturi. Credeti ca exista o legatura intre lipsa menstrei si durerile de oase? Cum se numesc aceste dureri in temeni medicali si ce as putea sa fac pt. a nu le mai avea? Multumesc anticipat pt. raspunsuri.
4 comentarii
0
15-03-2012, ora 09:07
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna ziua,
Se pare ca intrati intr-o menopauza precoce si din ce scrie pe net despre acest lucru menopauza se manifesta printr-o scadere de hormon estrogen din sange care poate duce la osteoporoza si dureri de articultii. Eu as recomanda sa vorbesti cu un endocrinolog ca medicii stiu cel mai bine ce sa te sfatuiasca si sa incerci si balnear cu bai de namol si bai galvanice ca face foarte bine la oase. Multa sanatate
0
15-03-2012, ora 09:09
Atnilia
Nu este medic/terapeut
Atnilia
multumesc !
0
04-08-2012, ora 17:29
MariaAdina
Nu este medic/terapeut
MariaAdina
Am 30 de ani si de o luna am dureri de articulatii si uneori de oase. Ma doare si in zona lombara dar nu tot timpul doar la efort. Daca are vreo relevanta, am facut sport (volei), 5 ani. Momentan nu lucrez si nici nu am avut un loc de munca care sa supuna efort fizic. Am observat ca in momentul in care intind talpa piciorului si pun putina presiune, ma doare glezna. Simt furnicaturi pe partea superioara a labei piciorului. Apoi, dureri la maini, mai exact intre index si mijlociu. N am dat importanta. Acum au inceput sa ma doara ambele incheieturi ale mainilor, picioarele si in zona lombara.Ati putea sa ma ajutati cu cateva informatii ? De unde trebuie sa incep analizele, care sunt acelea.Va multumesc!
0
07-08-2012, ora 09:25
raisuca
Nu este medic/terapeut
raisuca
buna MariaAdina eu nu sunt medic dar am si eu, nu sunt tot timpul, dureri de incheietura mainii drepte si de coloana si intreband pe forum mi s-a raspuns ca ar trebui sa merg la un neurochirurg sa-mi faca o radiografie la coloana ca dupa simtome s-ar putea sa am hernie de disc adica vertebre ale coloanei fisurate si singura rezolvare la medici este operatia. Eu nu vreau sa fac asa ceva ca a facut tata si a trebuit sa se pensioneze pe caz de boala. Din ce simptome ai cred si eu ca este ceva la coloana dar cred ca ar trebui sa faceti si niste analize de sange pentru streptococ, continut hormonal sau chiar chiar general numar leucocite ca sa vedeti daca nu aveti vreo infectie deoarece durere de oase poate fi produsa de oricare din aceste simptome. Ati incercat si un tratament balnear cu bai de namol si bai galvanice deoarece din propria experienta va spun ca da rezultate sper ca v-am fost de folos si multa sanatate. Sunteti o femeie tanara ar fi pacat sa ajungeti la operatie trebuie sa fie si alta solutie, aveti grija de dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •