Dureri coloana

19-12-2013
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Buna ziua,
De aproximativ 3 luni am dureri mari de coloana in mijloc si partea de sus.Aceasta durere se intensifica mai ales atunci cand ridic ceva greu, de exemplu un sac de 40 kg..Cred ca de aia ma doare ca am facut sala vreo 2 ani, dar de 2 luni nu mai merg.Mi s-a recomandat sa stau intins in fiecare zi cateva minute pe o scandura pentru a se indrepta, caci am usoara scolioza. Vreau sa intreb daca este buna aceasta metoda sau daca mi-ati putea recomanda si alte exercitii pe care sa le fac acasa.
Astept un raspuns
12 comentarii
0
19-12-2013, ora 15:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua ! Inainte de a fi receptiv la un sfat sau altul legate de coloana vertebrala, va recomand sa faceti investigatii pentru a vedea ce se intampla.Sunt mai multe mijloace de investigatie la ora actuala. Abia dupa aceea se poate stabili cel mai bine ce trebuie si ce nu trebuie sa faceti. Medicul la care mergeti va va conduce investigatia si tratamentul. Cu stima si respect
dr Petre Muresan
0
26-12-2013, ora 20:41
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Multumesc pentru informatii, dar mai am o intrebare. Am probleme si la umeri, la articulatii, imi pocnesc foarte tare si ma dor cand ma fortez la exercitii fizice.La inceput am luat antiimflamatoare si ma-m dat si cu crema dar nu au folosit.M-am dus la un oprtoped care a zis ca din cauza suprasolicitarii organismului am aceste dureri, a spus ca cartilajul nu este ros ci doar am nevoie de recuparare sa-mi revin, sa fac gimnastica medicala pentru ca sa-mi intaresc muschii din jurul articluatiilor. Am facut 10 sedinte de fizioterapie in care am fost pus la curenti, crema si gimnastica medicala, dar dupa 10 sedinte tot nu simt nimic.Vreau sa intreb daca imi puteti recomanda cateva exercitii pentru umeri caci poate nu am facut ce trbuia la gimnastica, sau daca ar fi bine sa fac putin inot, caci exercitiile de la gimnastica se aseamana foarte mult cu miscarile pe care le-as face in timpul inotului, si cu ocazia asta poate nici spatele nu m-ar durea.
0
28-12-2013, ora 16:05
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua ! Va recomand inotul, care v-ar ajuta foarte mult atat pentru coloana cat si pentru umeri. Din ceea ce spuneti dumneavoastra, fizioterapia nu v-a ajutat. Daca tot nu cedeaza durerile pe care le aveti, puteti sa va indreptati spre un tratament naturist homeopat. Cu stima si respect.
dr Petre Muresan
0
17-01-2014, ora 17:09
marian13
Nu este medic/terapeut
marian13
Buna ziua!Am fost operat de hernie de disc L4 in 2008.Acum o luna mai exact pe 12.12.2013 am facut o criza de mijloc de nu am putut sa ma mai indrept, cum miscam ma durea si ma intepa de inebuneam.Dupa un repaus de zece zile si tratament mi-am revenit, dar am ramas cu o durere pe picior, amorteala pana in talpa piciorului.Trebuie sa specific ca durerea o am pe piciorul sting. Cand merg imi amorteste total. Ce as putea sa fac sa ameliorez durerea ? Nu mai raspunde la nici un tratament (Movalis, XefoRapid, Midocalm) Va multumesc !
0
18-01-2014, ora 00:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Hernia de disc operata. Noi dureri. In acest caz ar trebui facuta o noua evaluare RMN si apoi sa consultati neurochirurgul. Este posibil sa fi revenit hernia de disc pe acelasi loc sau mai sus ori mai jos. Am avut la centrul medical multi pacienti care au fost operati si carora le-a revenit hernia. Speriati de o noua operatie au apelat la tratamentele noastre naturiste prin mezoterapie cu produse naturiste homeopate. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
09-03-2014, ora 17:26
nicula sorina doina
Nu este medic/terapeut
nicula sorina doina
Buna ziua ma numesc Nicula Sorina Doina am 43 de ani, iar in 2004 am fost operata la coloana, dubla hernie de disc. Spondiloza vertebrala lombara HDL4-5 si HDL5-S1 dreapta. In 2011 au reinceput durerile care le-am avut inainte de a ma opera. Am facut sedinte de fizioterapie si au cedat durerile. Datorita noului meu servici in care eram nevoita sa stau in frig si sa tot ridic tot felul de marfuri ce le aveam la vanzare, durerile au reaparut. Am facut iar fizioterapie, gimnastica medicala si nimic, durerea persista in continuare. M-am reintors la Spitalul Militar Bucuresti unde am fost operata acum 10 ani ptr. un consult la Dr.Maris. La recomandarea dansului in urma consultului am facut si RMN. A reiesit ca noua durere ce aparuse nu era cauzata de nimic din punct de vedere neuro-chirurgical. Dansul mi-a recomandat ceva sedinte de acupuntura. Mentionez ca sunt din Campina si nu cunosc vreun cabinet de profil. Daca ma puteti indruma spre un cabinet de acupunctura, kinetoterapie ceva sau o alta opinie asupra diagnosticului meu...va raman indatorata. Acum am o alta medicatie ceva injectii cu alge de mare...AFLUTOP...si XEFO-RAPID. Inainte de acestea am luat ARCOXIA, TRAMAL si DEXAMETAZONA si nu au avut efect. Dumneavoastra ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care nici cu AFLUTOP nu scap de durerile uneori atroce la partea de jos a coloanei, aproape de bazin?
0
09-03-2014, ora 20:41
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna seara ! As vrea sa stiu daca ati terminat tratamentul cu Alflutop si cum va simtiti acum. In cazul in care rezultatele nu sunt satisfacatoare, o sa va recomand alte variante de tratament. Cu stima si respect :


dr Petre Muresan
0
09-03-2014, ora 20:46
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Si inca o intrebare: ati mai facut si alte tratamente pe langa cele pe care le-ati mentionat? Cu stima:

dr Petre Muresan
0
06-11-2014, ora 12:09
poec
Nu este medic/terapeut
poec
De aproximativ 3 luni am dureri mari de coloana in zona centrala.Am facut radiografie si mi s-a spus ca am vertebre tasate, osteofite si scolioza.Am facut fizioterapie, s-a mai ameliorat dar nu mi-a trecut si dupa kinetoterapie am avut iar dureri mari (am incercat de mai multe ori sa fac gimnastica si de fiecare data a fost lafel).Am incercat si masaj.Am 43 de ani.In primele 3 saptamani am incercat sa inot dar ma durea mai rau.Ce as putea sa fac?
0
07-11-2014, ora 16:31
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Am vazut ca se obtin rezultate foarte bune in tratamentul coloanei vertebrale prin tehnicile de : mezoterapie locala homeopata si tratamentele cu plasma proprie imbogatita cu trombocite.
Cu stima :
dr Petre Muresan
0
07-11-2014, ora 21:25
poec
Nu este medic/terapeut
poec
Puteti sa-mi spuneti unde as putea sa incerc asa ceva in Bucuresti?
Va multumesc
0
08-11-2014, ora 09:49
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Chiar nu stiu unde se aplica in Bucuresti asemenea metode.
Puteti cauta pe internet si sunt sigur ca o sa gasiti.
Cu stima
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.