Dureri ciudate de gat

11-11-2009
g3nov3s3
Nu este medic/terapeut
g3nov3s3
Am avut in ultimele saptamani dureri de cap, dar pe care le-am pus pe seama stress-ului.
Acum 5 zile am avut o durere de cap foarte rebela care m-a impiedicat sa dorm toata noaptea.Am observat ca se intensifica in momentul in care stateam pe burta cu capul intr-o parte. Aveam gatul incordat si acesta era de vina.
A doua zi nu am mai avut durere de cap, in schimb am avut palpitatii, transpiratii, etc. care la fel m-au impiedicat sa dorm.
A treia zi dupa ce am luat un Nurofen aceste simptome s-au atenuat si am reusit sa dorm.
A patra zi la fel, dar m-am trezit a cincea zi cu un punct dureros in zona dreapta a cefei.
Nu reusesc sa adorm dormind pe spate, insa daca stau pe burta sau intr-o parte, asta imi face rau la gat si ma trezesc cu dureri.
De asemenea daca imi indrept spatele se aude trosnind coloana cam prin dreptul inimii.
Ce as putea lua sa imi dispara durerile de gat?
In ce pozitie sa dorm, fara sa imi fac rau la gat in nici un fel?
2 comentarii
0
12-11-2009, ora 05:21
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Flamexin plicuri, unul pe zi dupa masa si masaj al cefei cu Tonifor. Sa nu dormi fara perna.
0
12-11-2009, ora 22:08
g3nov3s3
Nu este medic/terapeut
g3nov3s3
Am fost la medicul de familie si am inceput sa iau Mydocalm si Fastum Gel.
Ieri seara, nu stiu cum m-am rasucit ca m-am trezit cu o durere de spate. Muschiul dorsal mare imi era putin umflat si usor dureros. In seara asta m-am trezit cu o incordare si usoara durere pe partea dreapta laterala a gatului(sternocleidomastoidianul).
De ce se intampla asta????
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.