Dureri burta in partea dreapta si sub coaste tot in dreapta

30-06-2009
Adrian02
Nu este medic/terapeut
Adrian02
Despre mine: - Mananc foarte putin, de 2 ori pe zi - Am probleme respiratorii destul de serioase si imi curge nasul tot timpul, imi ajunge mereu in gat secretia nazala si inghit e adevarat fara sa vreau. - Din cauza problemelor respiratorii stranut foarte des, si de multe ori cand stranut iese din gat probabil dar nu sunt sigur secretie nazala pe care am inghitit-o. Simptome, semne care ma ingrijoreaza: - Ma doare burta, cel mai des in partea dreapta, cam la jumatatea distantei dintre coaste si solduri. - Ma doare si sub coaste, in dreapta, uneori durerea se prelungeste pana in spate, alteori pana in partea stanga incluzand capul pieptului, alteori pana jos la burta in dreapta unde am scris mai devreme. - Stomacul nu ma supara prea tare, dar am ceva dureri si sub capul pieptului In alte zone, cum ar fi in stanga la burta ma doare dar rar si imi trece imediat. - Mi se face rau destul de des, mai ales dupa ce mananc, indiferent ce, chiar si dupa fructe, dar nu foarte tare, imi este putin greata. Banuiesc ca e o legatura stransa intre rinoree si greata doar banuiesc. - De asemenea sunt balonat in partea dreapta a abdomenului simt aer pe care il elimin apoi imediat. - Durerile sunt uneori intepatoare, alteori parca simt ca ma atinge ceva, sau ca e ceva umflat, nu stiu cum sa zic, parca simt ceva geu in zona cu pricina. - Durerile la burta-dreapta le am de mai mult de 6 luni, cele la ficat sub coaste dreapta de 3-4-5, nu mai stiu exact. Altceva ce sa mai zic, la doctor nu pot merge daca nu am o urgenta pentru ca nu am un loc de munca, deci nici asigurare medicala, iar bani am foarte putini acum sa platesc analizele. Si daca tot nu am fost la doctor m-am gandit sa scriu aici, poate imi fac o mica idee despre ce as putea avea. Va mai tin la curent daca se intampla ceva.
8 comentarii
0
03-07-2009, ora 23:34
fanel abc
Nu este medic/terapeut
fanel abc
salut si eu am acelias simptome de la craciun mam dus de 2 ori la analize si nu miau gasit nimic au zis ca sunt sanatos tun dar eu tot la fel ma simt.
Acum iau ceva pastile pt intarirea sistemului imunitar ca ma racesc foarte repede si sper sa ma mai intaresc putin.
Nu am gasit pe net despre ce ar putea fi vorba dar simptomele tale le am si eu, la durerile din partea dreapta nu am gasit nici un remediu se opresc 3-4 zile apoi ma doare iar si durerile su muta in toata partea dreapta sper ca un doctor ne va raspunde sau poate cineva care are aceiasi problema da i sa pus un diacnostic
0
05-07-2009, ora 11:45
fanel abc
Nu este medic/terapeut
fanel abc
Salut am aflat despre ce este vorba se numeste mesenteric lymfadenitis si daca nu este avansata nu e nimica grav dar daca avanseaza se transforma in cancer al tesutului moale si e foarte periculos asa ca dute la doctor pt ca in fazele encipiente se trateaza doar cu pastile si daca e mai avansat cu operatie dar daca se transforma in tumoare trebuie chimio terapie si treburile se pot complica.
Daca e la inceput se trateaza ca o simpla raceala fara probleme bafta si multe sanatate
0
07-07-2009, ora 20:00
Adrian02
Nu este medic/terapeut
Adrian02
mersi, am inteles; pe mine ma doare si pe la ficat, la doctor nu pot merge, si mai grav e ca daca incepe sa-mi fie frica ca fac cancer o sa imi reapara niste atacuri de panica. am ajuns cam nasol :(( inca nu sunt disperat dar cred ca o sa fiu curand :(
0
23-09-2011, ora 11:41
robert1979
Nu este medic/terapeut
robert1979
nu sunt medic dar iti dau un raspuns cred care sa te ajute foarte mult. dupa cum bine spui esti o persoana panicoasa, stresata.. eu cred sincer ca nu ai nici o boala grava cred ca suferi de un colon iritabil iar durerile ti se muta cand in dreapta cand in stanga cand in capul pieptului. iar cu nasul ce pot sa zic de acelasi lucru sufar si eu de ani de zile... e o sinuzita cronica dute la o farmacie si cere ceva ptr o sinuzita.. iar ptr cealalta problema incearca sa ai o dieta mai echilibrata pe baza de fibre, fara grasimi multe si fara stres. poti cauta diete pe internet. multa sanatate si stai linistit ca din asta nu se moare ca sufar si eu de vreo cativa ani
0
27-09-2011, ora 21:50
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Buna seara! Am intrat pe forum pt a va scrie urmatoarele simptome...de ceva vreme, am o durere in partea dreapta, cam in zona ficatului. Mananc normal, nu am greturi accentuate si la asta ma refer ca sant inca fumator, INCA, asta ca trebuie sa ma las. Ce ma nelinisteste acea durere e ca persista. Am scaune normale si daca as defini durerea este o durere surda..adik nu ma vait! Daca ar fi sa mai completez la capitolul simptome, ar si si parca o usoara amorteala in partea dreapta. Deci..cu mi de multumiri celui care i-mi va raspunde. Febra nu fac..urinez normal, totus e ceva.Cu multumiri si sanatate tuturor!
0
28-09-2011, ora 17:13
utilizator_89498
Nu este medic/terapeut
utilizator_89498
Azi am fost la Spitalul de urgenta, am facut si investigatii ecografie, itradevar mi-a gasit ficatul marit..asta il mai am avut marit, ce inseamna...o steatoza hepatica. Si cand am facut penultima ecografie era chiar bine marit. Altceva ma nelinisteste.durerea, !!!! O durere sub prima coasta dreapta, la rinichiul drept nu am nimic, in rest Ficatul functioneaza normal, chiar nesteptet pt cat e de marit..parerea e ca D-ra Doctor m-a intrebat daca pot face si alte investigatii dar de data asta le platesc, si l-am facut. Totus am sa incerc sa iau o reteta care mi-au prescris-o si poate..poate, daca nu si..nu, trebuie sa aprofundez aceasta chestie care ma tot jeneaza si chiar doare pt a nu fi ceva ascuns si singurul indiciu sa ramana "Durerea" VAd ca Nimeni nu intra sa mai ne scrie, dar e si normal, la cum sant platiti doctorii in tara asta.la cat personal, a plecat pe un salariu decent in afara.nu ma mir, chiar respect cece fac.Eu va doresc sanatate si iar sanatate si mai lasati si voi comentarii! Cu multumiri si stima!
0
27-05-2018, ora 23:05
Romica22
Nu este medic/terapeut
Romica22
Buna ziua, de vreo 3 4 zile am o durere in partea dreapta jos care se muta cand in capul pieptului cand in partea dreapta sub coasta cand in partea stanga jos, si uneori chiar si sub burta, imi poate spune cineva despre ce poate fi vorba?? Sau daca este din cauza efortului prea mare ?? Precizez ca merg si la sala de forta si plus de asta dorm cam putin 5 6 ore pe noapte :|. Multumesc.
0
03-10-2021, ora 10:51
Gina02
Nu este medic/terapeut
Gina02
Buna ziua. Mia intarziat menstruatia este a 3 zi si tot nu mia venit si cand fac sex mi se intareste burta si ma doare in partea dreapta. Iar acum simt ca mi se zbate ceva sub buric mai mult pe bartea dreapta. Ce ar putea fi? Sper sa nu fie sarcina. Am 45 ani su nu asi mai vrea copii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Accese lungi de strănut - normal sau patologic?
  • Ce ne face să strănutăm?
  •