Dureri articulatii umeri

05-01-2014
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Buna ziua,
Dupa o perioada destul de lunga de sala, au inceput sa-mi pocneasca articulatiile la ambii umeri, astfel incat am ajuns sa nu mai fiu capabil sa efectuez exercitii fizice aproape deloc.Durerea se accentueaza cand fac anumite tipuri de exercitii, de ex tractiuni la spate, cred ca am gresit cand am intins bratele la maxim si asupra articulatiilor a fost o presiune prea mare pentru a efectua exercitiul, faceam chiar de 2-3 ori pe sapt aceste miscari. Acum se simte si aude cum se freaca cele 2 oase sau (cartilaje). Am fost la un ortoped, care in urma radiografiei a zis ca am nevoie doar de putina fizioterapie.Dupa cele 10 sedinte de fizioterapie in care am facut, exercitii si am fost pus la aparete, tot nu s-a ameliorat durerea. Durerea s-a accentuat vara, cand in urma unei bai reci facute intr-un rau, eu fiind foarte incalzit.Probabil este si reumatism acum.Vreau sa intreb daca mai are rost sa continui exercitiile invatate la fizoterapie, sau acestea combinate cu inotul ar da rezultate, sau daca exista sansa de a fi operat?
6 comentarii
0
05-01-2014, ora 17:10
Terapeut Denis Chiurtu
Psihologie, Bucuresti
Terapeut Denis Chiurtu
Vă recomand să diminuaţi efortul exerciţiilor pe aceste articulaţii. Cu siguranţă cartilajele respective au fost afectate şi acum vor avea nevoie de mult timp pentru refacere. Chiar dacă pe moment devin nedureroase sau se vindecă, la nivelul cartilajului rămân cicatrici care se pot reactiva o dată cu înaintarea în vârsta pe fondul unui reumatism degenerativ sau a slăbirii sistemului imunitar. Pentru a reveni la starea de confort normala, vă recomand după o baie fierbinte de 15-20 minute, masarea articulaţiei cu creme naturiste vasodilatatoare pe bază de Gheara dracului sau ardei iute. Aplicaţi crema cu prudenţă până simţiţi zona fierbinte. Nu exageraţi, vă puteţi provoca arsuri. Concomitent cu aceasta, vă puteţi face infuzie de frunze de frasin 6 linguri la 1, 5 litri care trebuie băută pe parcursul unei zile. Durerile vor fi mult diminuate şi chiar vor dispărea după câteva zile dar, vă recomand acest tratament timp de doua luni şi nu mai forţaţi articulaţiile pana la capăt. Orice gest, orice efort trebuie făcut până la pragul durerii.
0
05-01-2014, ora 17:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Colegul meu are perfecta dreptate: efortul fizic exagerat v-a distrus articulatiile.
Nu exista nici un medicament, nici o procedura si nici o operatie pentru a rezolva aceasta situatie.
Doar reducerea drastica a eforturilor fizice va poate da speranta unei ameliorari a starii articulatiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-01-2014, ora 20:01
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
postati radiografia daca puteti (daca se poate umar AP si umar SP sau scapula in "Y")
ce mobilitate aveti si ce a iesit la testele de impingement (Hawkins, Neer, Kennedy, belly press etc. ) si respectiv coafa rotatorilor, aici in special testu Jobe m-ar interesa. palm up testul daca e pozitiv, daca aveti un "painfull arc".
daca ati fost corect examinat ar trebui sa gasiti acestea pe fisa ambulanta
0
05-01-2014, ora 21:31
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Nu am gasit o modalitate de a adauga radiografia ca si un comentariu asa ca am pus-o ca si poza de profil.
0
05-01-2014, ora 22:25
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
trimiteti-mi aceasta radiografie pe adresa mea de mail pe care il veti gasi in profilul meu
0
15-01-2014, ora 16:36
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
ok va multumesc, domul Denis v-am lasat un mesaj pe privat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •