Dureri articulatii

07-05-2012
oauzor
Nu este medic/terapeut
oauzor
Buna seara. De ceva vreme am dureri la maini si picioare. Durerile s-au agravat in momentul in care am suferit o accidentare la fotbal, si anume, am calcat stramb cu piciorul drept si mi-a fugit glezna. Tot de atunci am dureri la genunchiul stang. Problemele se manifesta in general noaptea, dureri de umar si incheieturile mainilor, si in permanenta imi simt inclestate si amortite degetele mainilor si a picioarelor. Mai simt ocazional dureri la baza degetelor mainii. Cand strang pumnul observ ca sunt lipsit de forta si imediat dupa imi amorteste mana si simt furnicaturi in degete. La cea mai mica misca imi trosnesc oasele. Duc o viata destul de echilibrata fizic, practic fotbal, tenis de camp, alergari, gimnastica si am facut sala cateva luni. Sunt baiat si am 21 ani, ultimele analize de sange au dovedit ca am lipsa de calxiu. Am 1, 84m si 64 kg. Care ar putea fi cauza durerilor si ce medit ar trebui sa vizitez? Imi cer scuze pt incoerenta si eventualele greseli.


Cu stima, Vlad.
1 comentarii
0
25-05-2012, ora 10:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele relatate se desprinde, evident, o supra-solicitare a organismului, urmare a activitatilor sportive exagerate.
Singura solutie este un repaus sportiv de 2-3 luni, timp in care veti observa efectele.
Nu se pune problema """"""lipsei de calciu"""""", este o prejudecata lipsita de fundament stiintific si medical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.