Dureri articulare si amorteli ale degetelor dupa chimioterapie

28-11-2007
GRATIELA
Nu este medic/terapeut
GRATIELA
Am avut cancer de colon operat in 26.02.2007. Am facut chimioterapie si radioterapie, apoi din nou chimioterapie cu XELODA pana in luna septembrie 2007. Toate tratamentele le-am suportat foarte bine (fara greturi, fara caderea parului, fara diaree), dar in timpul tratamentului cu XELODA aveam dureri in palme si talpi (ca niste arsuri). Dupa ce am terminat tratamentul nu am mai avut nici aceste simtome, dar din octombrie am inceput sa am degetele de la maini amortite si dureri la articulatiile degetelor. Noaptea nu pot sa indoi degetele decat foarte greu, iar in timpul zilei cand mai fac gimnastica la degete imi impun sa indoi pumnii, dar cu greutate. Intrebarea este: Poate fi din cauza chimioterapiei cu Xeloda sau din cauza ca a fost indusa menopauza de la iradiere? Am 38 ani si jumatate. Ce solutie imi puteti oferi? Medicul de familie spunea ca ar putea fi vorba de o spondiloza cervicala declansata poate de aceste tratamente. As putea face ceva sa scap de aceste dureri? Daca scriu mai mult mi se inclesteaza degetele si de aceea fac exercitii la ele. As dori daca puteti sa-mi scieti -
2 comentarii
0
31-07-2008, ora 00:00
spice
Nu este medic/terapeut
spice
as dori sa-mi spuneti cum ati depistat cancerul, va rog mult. multumesc
0
13-05-2011, ora 13:13
Dayana2011
Nu este medic/terapeut
Dayana2011
In primul rând cancerul de colon are ca prim simptom anemia, trebuie sa va faceţi analiza sangelui si sa le faceţi lunar observand valorile hemoglobinei care sunt in scădere, hemoragia anala este un alt simtom care nu trebuie ignorat si nu in ultimul rând colonoscopia care in 90 / % aveti diagnosticul pus.. Urmeaza biopsia ca o confirmare a diagnosticului sau nu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri la articulațiile degetelor - ce ar putea fi? (diagnostic diferențial)
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Prevenirea și tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulații - durerea în mai multe articulații
  •