Dureri articulare cam de 2 ani + dureri si umflaturi la genunchi

05-01-2011
jail10
Nu este medic/terapeut
jail10
Am 49 de ani, sex masculin si de aprox. 2 ani de zile prezint dureri mari cu umflaturi la genunchi, calcai, si de luni bune o durere continua la cotul drept in partea exterioara. Am facut un set de analize la recomandarea medicului de familie, care au iesit optime. M-ar interesa cel mai mult sa aflu cauza durerilor, si eventual un tratament naturist; daca se poate.
Multumesc anticipat.

Iacob Jan.
5 comentarii
0
05-01-2011, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este suficient sa va multumiti cu analizele, din simplul motiv ca in imensa majoritate a cazurilor, maladiile reumatologice de tip autoimun debuteaza cu analize perfect normale.
Din acest motiv aveti nevoie de un consult clinic reumatologic atent si competent, insa la acel reumatolog care sa nu va declare sanatos doar pentru ca analizele sunt normale... Maladiile reumatologice se diagnosticheaza 99% clinic si doar se confirma, eventual, prin analize..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2011, ora 16:13
jail10
Nu este medic/terapeut
jail10
Durearea de la cot care persista de luni de zile (mai exact din vara anului 2010) mi-a fost catalogata ca fiind "Durerea jucatorului de tenis", dar nu inteleg de fapt ce este : artrita reumatologica sau altceva ?...As vrea sa stiu cum mai este viata si fara aceasta durere. Multumesc pentru raspuns.

Cu stima, Jan Iacob.
0
05-01-2011, ora 16:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie confundata "pincondilita tensimenului" (durerea epicondiliana humerala datorata suprasolicitarii prono-supinatiei) cu prezenta semnelor de poli-artrita (inflamarea a mai multor articulatii), tipice maladiilor inflamatorii de tip auto-imun (poliartrita reumatoida, spondilartropatii seronegative, lupus, artrita psoriazica etc etc).
Prin urmare, eu va invitam la un consult clinic la reumatolog tocmai datorita inflamatiilor articulare multiple.
Nu se pune in prezent problema tratamentului "naturist", ci doar a unui diagnostic clar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-01-2011, ora 16:19
jail10
Nu este medic/terapeut
jail10
Multumesc mult pentru raspunsurile si sfaturile dumneavoastra. Va doresc ozi buna.
0
05-01-2011, ora 16:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va astept sa ma tineti la curent cu rezultatul demersurilor.
Credeti-ma, e important pentru D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.