Dureri ale piciorului stang

06-01-2012
DragoStefaN
Nu este medic/terapeut
DragoStefaN
Buna ziua,

O prietena de-a mea in varsta de 33 de ani are dureri foarte mari in piciorul stang, nu are acces la internet si de aceea va scriu eu, mai jos va explic cum se manifesta aceste dureri.

Acum aproximativ o luna a inceput sa o doara osul gambei piciorului stang, iar dupa cateva zile muschiul gambei a ramas incordat (ca si cum ar avea un carcel) definitiv. Recent aceasta durere a osului s-a prelungit in sus pana la bazin. Reuseste cu greu sa adoarma iar dimineata cand se trezeste nici nu se poate da jos din pat din cauza durerii oaselor piciorului stang si a muschiului gambei care este incordat tot timpul. Intr-un final invinge durerea dar are dificultati in a se apleca sa se incalte pentru ca o doare enorm de tare. Daca merge foarte mult durerile se accentueaza si incepe sa schiopateze.

Precizez ca lucreaza intr-un mediu in care este mai mult frig decat cald iar cateodata are parte si de schimbari bruste de temperatura de la cald la rece si invers. Toata viata a lucrat stand in picioare (ospatar, barman, vanzatoare).

Va multumesc pentru timpul acordat si sper sa imi puteti da un raspuns. Astept si eventualele intrebari daca sunt nelamuriri.

O zi buna in continuare.
9 comentarii
0
06-01-2012, ora 23:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Cred ca ar fi indicat un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-01-2012, ora 02:14
Amarilla
Nu este medic/terapeut
Amarilla
Daca ar fi fost un sindrom compresiv nu ar fi inceput durerea in os si nici nu ar exista si durere in os. Este mai degraba o afectiune legata de mediul in care lucreaza, mai ales de schimbarile frecvente de temeperatura si care se manifesta ca un atac reumatic acut, atat la os cat si la muschi. Durerea in os cat si blocarea muschilor arata clar cauza si nu sunt ceva tipic la dureri cauzate de un nerv strivit.
0
07-01-2012, ora 13:04
DragoStefaN
Nu este medic/terapeut
DragoStefaN
Amarilla si eu la asta ma gandeam, imi poti recomanda ce medicamente sa ia sau ce sa faca?
0
07-01-2012, ora 14:06
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Este posibil sa aiba o infectie vaginala, mai ales ca spui in ce conditii lucreaza.
Frigul este un factor agravant in aceste situatii. Infectia se poate extinde si la ovare.
Ar fi bine sa faca si o urocultura cu antibiograma.
Bacteriile emit in organism toxine care irita si inflameaza articulatiile, iar in timp acestea chiar se pot deteriora.
De cele mai multe ori, este vorba de o - infectie vaginala cu bacterii - de exemplu - e-coli, enterococ, streptococ, enterobacter.
Pot fi afectatre articulatii la - degete, sold, genunchi, poate apare dureri mari si la coloana lombara. Apoi durerea iradiaza la sold, in gamba, chiar pana la degetele de la picior.

Ar trebui sa faca o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
In antibiograma o sa ii scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, pentru a face un tratament corect.

Pentru analiza de secretie vaginala, nu se spala in vagin si nu are contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si trebuie sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, in caz ca a luat, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Sa nu manance lactate sau frepfruit in timpul tratamentului ca nu mai este eficient.
Citeste pe net - alimente interactiuni.

Sa verifice daca are carii, deoarece si bacteriile din carii pot provoca astfel de dureri articulare.
O doare gatul? are nasul infundat? Poate sa aiba si o sinuzita, avand in vedere ca lucreaza in mediu rece.
Pot fi mai multe probleme combinate. Trebuie depistate pe rad si tratate.

Deasemenea, sa se uite daca s-a schimbat cumva culoarea pielii la piciorul afectat, daca este mai umflat sau daca are varice.
In acest caz, ar trebui sa faca un control la un medic de chirurgie vasculara.
0
09-01-2012, ora 01:01
DragoStefaN
Nu este medic/terapeut
DragoStefaN
Multumesc pentru raspunsuri.

Dar am o nelamurire. Daca ar fi infectie vaginala nu ar trebui sa apara si alte simptome, cum ar fi secretii sau dureri in timpul unui act sexual, etc.?

Carii nu are, dantura este perfecta. Nici un semn se sinuzita, doar o mica raceala care a disparut dupa 2 zile.

Culoarea pielii piciorului este neschimbata, umflat nu este iar varice are de ani buni din cauza ca lucreaza numai stand in picioare.

Va multumesc inca o data pentru raspunsuri, sper ca cele relatate mai sus sa restranga cauzele problemei.

O zi/seara buna in continuare.
0
09-01-2012, ora 09:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Cred ca ar fi indicat un consult clinic la neurochirurg.
Timpul pe care il pierdeti neglijand acest sfat curge in defavoarea D-voastra, iar leziunile neurologice (paralizii, parestezii) vor fi definitive si grav invalidante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-01-2012, ora 12:25
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Ar trebui sa mearga la un Dr Neurochirurg sa o consulte cat mai curand, si sa verifice daca nu cumva are hernie de disc.
Fiecare minut este important.
Sa nu care greutati pana nu o consulta Neurochirurgul, ca poate paraliza - daca problema este de aici!
Poate merge si in urgenta, in acest caz
Dar trebuie sa mearga si la un Dr de Chirurgie Vasculara, pentru a verdea in ce stadiu se afla acele varice. Chiar nu este de neglijat nici una din cele doua.
Deoarece are varice, poate doctorul va considera ca este nevoie sa faca un tratament pentru imbunatatirea circulatiei.
Probabil ca este nevoie sa faca si alte analize de sange, in afara de cele uzuale, pentru a vedea cat de fluid este sangele + timpul de coagulare (INR si Timpul Quick)
Doctorul chirurg va stabili ce este de facut.
In legatura cu bacteriile despre care vorbeam, de cele mai multe ori nu sunt simptome local, nici macar scurgeri.
Nu este ceva cu transmitere sexuala. La servici foloseste mult timp si wc-ul public...
Urgenta este cea - neurochirurgicala si cea de chirurgie vasculara.
Daca de aici i se spune ca nu are nimic, isi poate face si analiza de sectretie vaginala.
0
05-01-2019, ora 16:44
Marius Negru
Nu este medic/terapeut
Marius Negru
Buna ziua. Va rog din tot sulfetul ajutati.ma cu un raspuns si un sfat. De vreo 3 saptamani ma doare piciorul stang, mai exact din fesa pana jos la tendoanele ce despart gamba de femural. Este o durere groaznica de imi vine sa plang mai ales dimineata cand ma trezesc. De 4 zile ma doare si cand stau jos, si cand merg si cand stau lungit. Parca ma taie cineva cu un cutit. Posibil sa fie si de la coloana ? Ce sa fac ?
0
06-01-2019, ora 22:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Cred ca ar fi indicat un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: