Dureri ale mainilor si picioarelor la cel mai mic efort.

29-04-2010
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
De o perioada scurta de timp mi-au aparut aceste dureri la maini si picioare la cel mai mic efort.Ex.-nu pot merge cu bicicleta chiar pe teren drept, la picioare aparand fenomenul de febra-durere, acelasi simtom aparand si la urcatul unor scari chiar de la inceputul treptelor.De asemenea acelasi lucru valabil pentru maini la ducerea unor greutati normalepe distante scurte.Mentionez ca am varice, operat la ambele picioare mai de mult, iar in prezent fac tratament ptr.au reaparut.
6 comentarii
0
30-04-2010, ora 12:17
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
As dori sa primesc un raspuns sau indrumare la problema solicitata.Nu vad ce inadecvat ar fi continutul textului.V-am relatat problema reala asa cum m-am priceput, fara denumiri stiintifice.
0
30-04-2010, ora 18:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Descrierea D-voastra este extraordinar de saraca, trebuind sa precizati un minimum de date:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sporturi practicate;
- antecedente traumatice, reumatologice, metabolice, vasculare, hematologice, infectioase, hepatice, renale, cardiace, gastro-intestinale etc.
Exista sute de afectiuni care se pot manifesta in modul descris de D-voastra, prin urmare avem nevoie de un minimum de informatii preliminare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
01-05-2010, ora 12:01
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
Referitor la problema solicitata adaug urmatoarele: sex masculin; varsta 58ani;greutate aprox.105kg.[mentionez ca am aceasta greutate de peste 25ani];inaltime 1.75m;ocupatia:pensionar de invaliditate gr.2 din anul 2003;afectiuni:hipertensiune arteriala, varice la ambele picioare combinat cu insuficienta venoasa de peste 20ani;in tinerete am practicat mai multe sporturi -inot, atletism, fotbal.In prezent nu practic nici un sport doar deplasari cu bicicleta si mersul pe jos zilnic.
0
02-05-2010, ora 22:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Obezitatea nu determina simptomele D-voastra, dar le agraveaza dramatic. Prezenta unei artroze zygo-apofizare vertebrale, a stenozei canalului lombar sau a sindromului compesiv radicular (hernie de disc) poate explica simptomele descrise.
Fara o normalizare a greutatii (pana spre 70-75 kg maximum), orice tratament este iluzoriu, fiind grevat de esec.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-05-2010, ora 17:51
vasile.silvas
Nu este medic/terapeut
vasile.silvas
Va multumesc pentru raspuns.Din pacate greutatea recomandata la care va trebui sa ajung nu va putea fi realizabila.70-75kg.o aveam la 15ani aceasta crescand progresiv in decursul anilor.Am avut tentative de slabire dar au esuat ptr.ca devvenisem anemic si aveam probleme de sanatate.Un medic mi-a recomandat sa raman asa cum sunt . Ca o intrebare suplimentara: de cateva zile mi se usuca gura si gatulla anumite perioade de timp.
0
03-05-2010, ora 23:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Fireste ca puteti ramane asa cum sunteti, dar sunteti in cazul fumatorului cu cancer pulmonar: va fum ain continuare, desi este perfect constient de raul produs de fumat.
In cazul D-voastra obezitatea produce distrugerea progresiva si ireversibila a articulatiilor, agravarea simptomelor legate de coloana vertebrala etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: