Dureri acute de stomac

20-10-2012
Freedom25
Nu este medic/terapeut
Freedom25
Buna ziua am nevoie de ajutor, nu ma aflu in tara si nu pot merge la un doctor aici, datorita costurilor extrem de scumpe.

Simptomele au inceput acum o saptamana dupa ce am avut un contact sexual (protejat). Imediat au inceput durerile in partea dreapta sus (abdomen) in zona ficatului si in zona colonului, dar cel mai mult se simt in partea dreapta sus, imediat sub coasta.

Am abdomenul intarit, de piatra, balonat, nu mai am pofta de mancare, am un gust metalic acru in gura si de 2 nopti nu mai pot sa adorm.

Presupun ca este o infectie in zona abdominala pe care am contactat-o in urma contactului fizic cu respectiva persoana si as vrea sa stiu daca antibioticul ma poate ajuta ( am Augmentin 1000 mg si Ciprinol 500 mg.)


Nu am febra decat in zona abdominala, durerea este constanta dar se agraveaza mai mult spre pranz/seara.
Simt o presiune constanta in partea dreapta, ca si cum as avea un balon umflat.

Va rog mult ajutati-ma, ce pot sa fac in aceasta situatie? Ma ajuta antibioticul?
4 comentarii
0
20-10-2012, ora 19:14
anonim14anonim
Nu este medic/terapeut
anonim14anonim
nu stiu daca iti sunt de ajutor dar aceeasi problema o am si eu dar nu din cauza ca am facut dragoste. eu tin un regim almentar si in momentele cand ma doare si nu pot dormi noaptea iau un nospa si un triferment. si pot sa dorm. dar cel mai indicat e sa iti faci o ecografie abdominala ca e cel mai sigur. sper ca ti.am fost makar un pic de ajutor.:*
0
21-10-2012, ora 03:40
Freedom25
Nu este medic/terapeut
Freedom25
Iti multumesc pentru raspuns. Noaptea trecuta nu am reusit sa adorm deloc. Ma trezeam din ora in ora, ma durea in zona ficatului si simteam ca imi arde stomacul. Nu iau pastile pt slabit. SImptomele au aparut brusc dupa contactul cu respectiva persoana - de aceea cred ca e ceva contagios, care mi s-a transmis. In prima saptama am avut dureri musculare si acum intepaturi in degete. Am inceput sa iau Augmentin si durerea de burta s-a mai ameliorat, Tind sa cred ca e o infectie sau virus. Nu am febra sau diaree, decat o senzatie de ameteala si stare proasta, de moleseala.

As aprecia foarte mult daca un doctor mi-ar putea raspunde.
0
20-01-2013, ora 21:52
anagarbo
Nu este medic/terapeut
anagarbo
Buna,

Am vazut mesajul tau si pot spune ca am acelasi simtome. In urma cu 10 luni am avut un contact fizic cu un tip, no contact sexula ci doar saruturi. Am fost impreuna 2 saptmini si dupa mi-a povestit ca este bolnav. Nu ma sperii usor de boli, plus ca nu aveam de ce sa ma ingrijorez, deoarece nu am avut sex si nici nu intentionam. Imi povestise ca de mai bine de un an a fost la doctor si nu i-au gasit nimic. Spunea ca e boknav de mai bine de 8 luni in momentul in care eu l-am cunoscut. Doctorii il suspectau de lupus, insa analiele si biopsia a rezultat ca nu era lupus. Apoi mi-a povestit ca a fost a o moschee sa se roage si ca a luat locul la un tip ce tusea...a mers acasa in aceea noapte si i-au iesit ceva pete pe fata, rosii de aceea l-au si suspectat de lupus...Asta e chestia cu tipul insa eu dupa ce l-am sarutat, la citeva saptamini am inceput sa am candida in gura, balonari, constipatie, tuse. Am mers la doctor si am luat antibiotice pentru tuse...analizele tot timpul mi-au iesti bine insa pe zi ce trecea eu ma simteam simai rau...stomacul a inceput sa se umfle si parca am un ou in partea dreapta si ma doare indiferent ce maninc.Am facut 3 ecografe, totul bine. Am facut prin septembrie o infectie urinara si dupa 3 luni de antibiotic, numai cu probiotice mi-am revenit. Acum stomacul ma doare din ce in ce mai mult...organizmul meu e slabit, mi-au descoperit E-coli in urina si Bacteria H. Pylori in analiza de scaun. Am tratat aceste bacterii, beau in fiecare dimineata brobiotice insa problema cu stomacul nu dispare, ma umflu si mai mult.Tin sa cred ca acel tip avea o bacterie sau virus si mi-a fost transmis. In ce tara esti? Eu sunt in UK, insa tipul care l-am sarutat era de origine PAkistanez.Am aflat mai tirziu ca astia au tot felul de probleme cu pielea si bacterii datorita faptului ca nu prea respecta igiena, Acum incerc sa restaurez flora intestinala afectat de antibiotice si iau f multe plante medicinale pentru sistemul imunitar. Cum te mai simti acum ?
A
0
21-01-2013, ora 12:05
SebaTM
Nu este medic/terapeut
SebaTM
Buna ziua, ma puteti ajuta si pe mn cu un raspuns?
De cateva zile ma tot doare stomacul, ii o durere intepatoare si am diaree si nu stiu ce poate fi.
Inainte de durere si diaree am avut frisoane si am luat coldrex.In general mananc multe fructe si nu am avut nici o boala de copii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  •