Dureri abdominale suspecte

22-03-2009
teoburton
Nu este medic/terapeut
teoburton
Buna ziua,
In urma cu 3 ani am fost operat laparoscopic pentru un gastric banding. In urma interventiei am slabit de la 145kg la 121kg intr-un an dupa care am stationat, moment in care m-am apucat sa fac sport la sala o ora pe zi, 5 zile pe saptamana-am deja 2 ani de cand fac acest program de antrenament.

Dupa un an de sala(prin noiembrie 2007) in urma unui antrenament ce a cuprins printre altele indreptari cu haltera si alergare 20 de min pe banda la final, dupa cateva ore de la antrenament am simtit dureri generalizate in tot abdomenul de tip intepaturi si tractiune. Durerile au trecut dupa repaus la pat pana a doua zi.

Insa in timp au reaparut dar nu in tot abdomenul, in schimb conturandu-se un anumit sablon: initial incep in flancul stang cu iradiere uneori in testicolul stang, dupa care se muta ombilical/subombilical(anterior vezicii urinare) cu iradiere in rect apoi ajung in flancul drept fara iradiere. Ciclul acesta putea dura de la cateva ore pana la 1-2 zile, durerile fiind de intensitate variabila uneori destul de greu de suportat dupa care cateva zile dispar apoi reapar. Dupa circa 2 saptamani intensitatea durerilor scade mult pana la un nou episod pe care de multe ori nu-l pot asocia totusi cu efortul fizic.

Stiu cu siguranta ca daca alerg declansez intotdeauna durerile-dupa 5-10 minute de alergat "platesc" cu astfel de dureri care apar si dispar timp de 1-2 saptamani dupa care ma lasa o vreme-asta in cazul in care nu mai alerg deloc in acest timp.

Insa aceste dureri apar si cand nu alerg-posibile cauze:mers mult pe jos, pozitie sezanda pe scaun prelungita cu presiune intraabdominala crescuta?, anumite pozitii culcat in pat, impins cu haltera la piept.
Fara tulburari de tranzit insa daca sunt balonat si am si dureri in acest timp, acestea se exacerbeaza pana cand elimin.

Am intrerupt sala timp de doua luni si am facut si investigatii.
Examene medicale:
Sange laborator:nici un marker de inflamatie prezent sau alte tulburari pe analize uzuale
Ecografia abdominala in toate etajele nu a revelat nimic suspect
Chirurgical-chirurgul nu a gasit semne de herniere
Chirurgical-am fost la chirurgul care m-a operat de gastric banding si nu a avut nimic special de adaugat
Medicina generala-nimic specific

Toata lumea a zis ca pana la urma este intindere musculara

Mi s-a recomandat sa iau ketonal pt ca acesta, am declarat eu, imi face durerile suportabile si chiar sa dispara uneori.

Mentionez ca actualmente inca mai prezint aceste dureri care totusi s-au modificat in timp in sensul ca:
- foarte rar mai au intensitatea initiala dar tot ma deranjeaza chiar si la intensitatea actuala
-perioadele fara durere sunt mai lungi-cateodata si o luna
-flancul drept nu ma mai doare deloc, flancul stang foarte rar si atunci fara iradiere in testicol
-zona ombilicala si perivezicala a ramas cea mai dureroasa, cu iradiere in rect prezenta

Nu mai alerg de un an-am mai incercat dar dupa ce am vazut ce patesc am renuntat-fac sala in continuare o data pe zi iar cardio fac pe bicicleta sau orbitrek.

As dori sa stiu si parerea dumneavoastra in legatura cu cauza acestor dureri care deja sunt vechi de un an si nu trec.

Multumesc!
2 comentarii
0
22-03-2009, ora 20:45
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Eu sunt de parere sa apelezi la un alt chirurg mai cu experienta sa te consulte.Posibil sa fi fost vazut mai superficial si verdictul "nu ai hernie" sa se fi referit doar la hernia inghinala, cea mai frecventa dealtfel, avand in vedere ca aveai si dureri cu iradiere in testicol. La persoanele obeze si care mai fac si efort ce suprasolicita abdomenul apar frecvent herniile liniei albe sau hernia ombilicala.Aceasta din urma este usor de diagnosticat pentru un chirurg, dar o hernie a liniei albe abdominale poate fi trecuta cu vederea.Acum ti-a mai trecut pentru ca nu mai faci efort fizic.Avand in vedere operatia la stomac si problemele digestive pe care le mai ai acum si o hernie hiatala este de luat in considerare.Deci un alt chirurg, anumite investigatii, pot duce la lamurirea cauzei acestor dureri vechi.Numai bine!
0
11-03-2010, ora 23:19
Cristi16
Nu este medic/terapeut
Cristi16
Buna ziua /seara.. in urma unor abdomene facute.. in jur de 15-20. Mi sa intamplat ceva pe care nu am avut pana acum ! A doua zi de dimineata m-am trezit cu dureri infernale de abdomen inflamarea ... abodmenul umflat tot pana jos acum nu stiu ce sa fac.. si ce este :( pentru ca ma sperie foarte tare nu am avut niciodata asa ceva si fac antrenamente de ceva timp 4 ani.Am avut o intrerupere si am facut dinou sper sa nu fie ceva grav.

Multumesc. va rog sa ma ajutati.

P.S:cand respir durerea devine de ne suportat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.