Dureri abdominale de la alergat

30-04-2009
andra.t
Nu este medic/terapeut
andra.t
Am observat ca dupa ce alerg mai mult (cam cat se cere la scoala la proba de rezistenta de exemplu), ma doare foarte tare in partea inferioara a abdomenului. Este exact acelasi gen de durere pe care il am in timpul menstruatiei, si ma gandesc ca poate ovarele ma dor... Dar nu inteleg de ce! Sunt obisnuita cu efortul, nu sunt sedentarista, si cand fac alt fel de sport nu am nicio problema, dar atunci cand alerg am durerile astea!... Oare ar trebui sa ma duc la un ginecolog?
5 comentarii
0
02-05-2009, ora 16:40
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi la medicul de familie sa vezi daca nu ai cumva o apendicita subacuta ; va decide el unde sa mergi.
0
24-08-2009, ora 17:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
S-ar putea sa fie de vina COLONUL, consulta medicul!


Cu deosebit de multa placere si deferenta,
Mister NICK;)
0
09-06-2011, ora 22:46
angy_marina19
Nu este medic/terapeut
angy_marina19
Buna, si eu am ceva asemanator, in timp ce alerg am dureri foarte mari in zona abdomenului inferior, eu simt ca si cum mi s-ar rupe carnea in interior. Apendicele nu il mai am, asa ca asta e exclus. Ce ar putea fi de la colon? Nici eu nu am probleme la alte exercitii, doar la alergat. Astept raspuns, multumesc!
0
10-06-2011, ora 21:59
whiterose
Nu este medic/terapeut
whiterose
si pe mine ma dor ovarele dupa ce ma opresc din alergat (tot cam 2 ture de stadion), daca o iau din prima tare (3 ture consecutiv dupa o perioada in care n-am alergat)
0
18-07-2011, ora 11:13
Lory18
Nu este medic/terapeut
Lory18
si eu pateam la inceput..avand in vedere ca sunt si la liceu cu program sportiv.dar pe parcurs am invatzat..incearca sa nu mananci greu inainte sa alergi...si sa nu te opresti niciodata brusc din efort pt k e mai rau...mai bine cand vezi k te doare si insista si dupa ce ai mai continuat alergarea faci o pauza de mers...pana iti reglezi pulsul si te simti un pik odihnita..niciodata sa nu te opresti din prima dak te inteapa abdomenul ca iti faci si mai rau..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.