Dureri abdominale cronice

20-03-2006
iona
Nu este medic/terapeut
iona
Sunt.. deja :) un pacient de 22 de ani. Cu 10 ani in urma am facut o insolatie foarte puternica cu febra destul de ridicata si tulburari abdominale. Dupa refacere am avut crampe in fiecare zi pana acum. Pe la 17 ani am facut o operatie de peritonita seroasa (apendicectomie). Pana am iesit din liceu am facut sport de performanta. Dupa aceasta operatie, fara legatura presupun, am inceput sa fac chisturi ovariene, pe care le-am tinut sub control cu anticonceptionale. Durerile abdominale insa persistau si in lipsa acestor chisturi, fiind diagnosticata cu sindromul colonului iritabil (fara investigatii care sa excluda alte spimptoame). In vara lui 2005 situatia s-a inrautatit, durerile abdominale fiind din ce in ce mai puternice, chisturile ovariene fiind dublade de aderente formate in urma operatiei de peritonita, parese. Am facut 2 colonoscopii si o endoscopie, nenumarate ecografii abdominale. Ultima colonoscopie, facuta corect (cealalta a fost un esec din start din cauza proastei pregatiri a medicului) arata o situatie foarte buna, in afara de faptul ca endoscopul a intrat mai greu in duoden. Medicul mi-a spus ca doar intuitiv ar fi vorba de niste aderente. Au inceput deja sa ma ingrijoreze, sa ma deranjeze. Ginecologul a simtit la palpare un chist de 3 cm, insa ecografia a iesit foarte buna, concluzia fiind un bloc de aderente, care apasa pe ovar si in jurul sau. Cel mai tare ma ingrijoreaza o viitoare ocluzie intestinala si discordantele intre medici. Unii spun ca nu ar fi o mare problema, altii spun ca ar trebui sa ma operez, sa tin situatia sub control prin alimentatie etc. Din cauza durerilor cronice am capatat depresii; desi am ajuns pe mana unor medici foarte buni, nu ma linisteste faptul ca trebuie sa suport aceste aderente. As vrea sa stiu mai multe. Ce ar trebui sa fac concret si imediat? Cum se pot gestiona aceste aderente fara atata bataie de cap? Nu as fi scris pe acest forum daca nu as fi incercat toate posibilele solutii si am incredere ca imi veti da un raspuns, indiferent de natura lui. Multumesc
3 comentarii
0
14-07-2006, ora 00:00
nictatiana
Nu este medic/terapeut
nictatiana
Sunt intr-o situatie identica cu a ta! Am facut o cezariana acum aproape 3 ani si de atunci a inceput calvarul.Am fost diagnosticata cu ovare polichistice, cauza probabila a durerilor, dar nici un tratament nu a ameliorat situatia. Si banuiam un colon iritabil. dar inca nu mi-am facut analizele. Am fost la diferiti medici si ultimul mi-a spus ca pot avea endometriaza sau aderente. Sunt din Constanta si doar la BUcuresti pot face teste mai amanuntite, si m-am saturat sa alerg pe drumuri. Am 28 de ani un copil mic iar viata mea e aceea a unei pensionare grav bolnave. Am adevarate crize dureroase cuprecadere in pareajma ovulatiei si medicii au ajuns sa ma faca paranoica deoarece nu gasesc o cauza clara. Ma doare tot abdomenul inferior, uneori simt arsura si intepaturi. Nu am avut chisturi mari la ovare asa ca nu ele sunt cauza. SUNT DISPERATA!
0
14-07-2006, ora 00:00
nictatiana
Nu este medic/terapeut
nictatiana
Sunt intr-o situatie identica cu a ta! Am facut o cezariana acum aproape 3 ani si de atunci a inceput calvarul.Am fost diagnosticata cu ovare polichistice, cauza probabila a durerilor, dar nici un tratament nu a ameliorat situatia. Si banuiam un colon iritabil. dar inca nu mi-am facut analizele. Am fost la diferiti medici si ultimul mi-a spus ca pot avea endometriaza sau aderente. Sunt din Constanta si doar la BUcuresti pot face teste mai amanuntite, si m-am saturat sa alerg pe drumuri. Am 28 de ani un copil mic iar viata mea e aceea a unei pensionare grav bolnave. Am adevarate crize dureroase cuprecadere in pareajma ovulatiei si medicii au ajuns sa ma faca paranoica deoarece nu gasesc o cauza clara. Ma doare tot abdomenul inferior, uneori simt arsura si intepaturi. Nu am avut chisturi mari la ovare asa ca nu ele sunt cauza. SUNT DISPERATA!
0
17-07-2006, ora 00:00
iona
Nu este medic/terapeut
iona
Majoritatea medicilor bastinasi nu se baga la mistere. Asa ca, din punctul lor de vedere, clar esti paranoica, ia antidepresive si obisnuieste-te cu ideea. Asta am auzit eu in multe cabinete.. din Bucuresti! Si lucrurile stau in felul urmator: am trecut de negare, ignorare, confruntare, acceptare, remisie si alte mizerii psihice si sfaturi sin copac. Dar cu toate astea, de ce persista problema? Nu sunt atat de zen incat sa-mi fac ataaaat rau. Si nici tu nu cred ca esti.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •