Dureri abdominale

29-05-2014
vasile99
Nu este medic/terapeut
vasile99
Buna ziua. As dori si eu niste sfaturi despre o problema pe care o am si vad ca nu mai dispare. Si as dori sa explic cat mai detaliat. Am 21 de ani si pana acum aproximativ o luna nu aveam nici o problema de sanatate si puteam sa mananc orice, apoi intr-o seara la vreo o ora dupa masa mi s-a facut rau dintr-o data dar nu aveam dureri si nici nu am vomitat asa ca m-am dus sa ma culc. Urmatoarea zi a fost un chin, mai intai am avut diaree apoasa din 10 in 10 minute pentru cateva ore, dupa aceea in aceeasi zi au venit si durerile abdominale destul de mari in zona intestinelor si mai pe seara am facut febra 38.5. Eram slabit si nu aveam pofta de mancare desi am putut sa mananc fara sa vomit. Dureri la stomac nu aveam si nici dupa ce mancam uneori decat o mica durere sau discomfort, durerile mari fiind sub coaste in jos numai la intestine. Luasem niste paracetamol si algocalmin. Febra a mai durat o zi dupa care nu am mai avut deloc si durerile s-au mai domolit intre timp. Apoi dupa ce au mai trecut 2 zile durerile erau aceleasi(nu erau foarte mari si puteam sa dorm cat de cat). Am crezut ca am gastroenterita bacteriana si am inceput sa iau antibiotice(augumentin) la 12 ore cu probiotice(eubiotic), dupa o saptamana nu se schimbase nimic si am incetat sa mai iau. Dupa inca o saptamana problemele erau la fel. Aveam inca de la inceput si inca mai am flatulenta, balonari si gaze dese. Diaree apoasa am avut doar in primele zile, apoi am avut scaun moale si galbui, iar acum de cateva zile am scaunul moale si maroniu cu grasime cred pentru ca uneori pluteste(probabil nu se digera grasimile). Dimineata ma doare burta cel mai mult si am scaun de vreo 2-3 ori pentru ca am o senzatie de defecatie si nu elimin tot dintr-o data. De o saptamana iau ampicilina la 6 ore cu metronidazol 250mg de 3 ori pe zi si durerile de intestine au mai trecut, ma doare mai mult la palpare dar senzatia de colon iritabil a mai trecut. Acum am uneori junghiuri si mici dureri in zona pancreasului, colonului si al stomacului si o durere mica in stanga sub piept in zona stomacului si a splinei. Ori am splina marita ori e stomacul si e un efect advers de la metronidazol. Problemele pe care le am acum sunt junghiurile si micile dureri abdominale si de stomac, scaderea in greutate (am slabit 7kg intr-o luna) si oboseala frecventa, am stat mai mult in pat pentru ca durerile se maresc cand fac efort, ar trebui sa mentionez si ca pe mijlocul limbii e un strat alb-galbui. Nu am vomitat, nu am si nici nu am avut dureri de cap sau sangerari in scaun, am apetit cat de cat normal. Am crezut ca imi trece si nu am fost sa imi fac niste analize. Stau la sat si nu sunt spitale in zona mea. O lista cu ce as putea sa am: infectie bacteriana, tenie, pancreatita, boala crohn, septicemie, colita, pietre la fiere, probleme cu splina, diverticulita, ulcer peptic/perforat, fibroza chistica, abcese, boala celiaca. Ce credeti ca ar putea fi? Ce analize sa ma duc sa fac?
1 comentarii
0
29-05-2014, ora 15:59
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa faceti un consult la un medic internist si o ecografie abdominala. Dupa acestea vi se va spune ce aveti de facut in continuare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •