Dureri abdominale aparute dupa ciclu menstrual

04-12-2011
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Buna seara tuturor.

Am o nepotica de 13 ani si de aproximativ 3 saptamani prezinta dureri si intepaturi in partea dreapta inferioara a abdomenului.

In urma cu 3 saptamani am fost pt. prima data la UPU unde a fost vazuta de un chirurg care a spus ca nu e vorba de apendicita. Ne-a indrumat catre pediatrie unde medicul ne-a spus ca problemele sunt din cauza alimentatiei. O saptamana nu au mai fost probleme insa durerile au aparut din nou. Un alt chirurg a scos din calcul apendicita. Am ajuns dinou la pediatrie unde doctorul a spus ca este supecta de hernie (greu de crezut pt. ca nu a ridicat greutati).
Zona in care apare durerea nu este umflata sau inflamata. La spate nu are aceste dureri. Zona in care apar durerile este aceeasi. Nu are alte probleme/semne.

Durerile au aparut dupa ciclul menstrual de luna trecuta si inaintea celui din aceasta luna.

Din pacate medicul nostru de familie nu ne poate ajuta cu niste sfaturi bune tocmai de aceea apelez la dvs. Ne-am hotarat sa ii facem un ecograf.

Ce medici sa mai consultam si ce analize putem sa mai facem?

Multumesc frumos.
7 comentarii
0
04-12-2011, ora 21:19
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Buna seara. Cauza acestor dureri si intepaturi in partea dreapta inferioara a abdomenului este Mittelschmerz (durerea dintre perioade). Se datoreaza ovulatiei. Pt. dureri poate incerca paracetamol sau ibuprofen. Pt. a preveni ovulatia si implicit Mittelschmerz, trebuie sa ia contraceptive orale.
0
04-12-2011, ora 21:34
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Multumesc pt. raspuns. Este poibil ca aceasta sa fie cauza. Toti chirurgii pe care i-am consultat au intrebato de ciclu.
0
04-12-2011, ora 21:36
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Cu placere.
0
05-12-2011, ora 12:54
crt82
Nu este medic/terapeut
crt82
Dupa vizita la ecograf verdictul este anexita. Restul organelor sunt ok. Doctorul si-a cerut scuze ca nu poate prescrie exact un medicament pt. anexita la un copil de 13 ani. Puteti sa ne spuneti ce ar fi recomandat? Multumesc
0
05-12-2011, ora 14:30
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Anexita este cauzata, in cele mai multe cazuri, de gonoree si/sau chlamydia. Tratament: pt. gonoree - Eficef, iar pt. chlamydia - Tetraciclina. Cel mai bine efectuati testele pentru gonoree, respectiv chlamydia.
0
18-02-2015, ora 15:31
andreea cristina mocanu
Nu este medic/terapeut
andreea cristina mocanu
am dureri mari in zona stomacului asociate cu senzatie de arsura si durerea coboara in partea dreapta in zona soldului.aseara am avut si senzatia de durere in piept.sufar si de atacuri de panica.ce sa fac?
0
18-02-2015, ora 15:47
Dr. Baciu Damian
Pediatrie, Brasov
Dr. Baciu Damian
In functie de varsta pe care o aveti, adresati-va unui medic pt.o consultatie generala si apoi, poate, una de specialitate.Succes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de burtă
  •