Dureri menstruale, balonare si pietre la rinichi

27-06-2013
Oana 84
Nu este medic/terapeut
Oana 84
Buna ziua,

Problema mea consta in faptul ca am dureri menstruale, dupa terminarea ciclului menstrual. Specific ca ultima zi de menstruatie a fost marti, iar miercuri si azi am crize de dureri menstruale, si ma simt balonata. De obicei, in prima si a doua zi de menstruatie am dureri foarte mari ce necesita 2-3 pastile deodata, dar de data asta abia am simtit ceva. Mai vreau sa mentionez ca am fost si la un bazin de apa sarata in a 3 a zi de menstruatie. Are vreo legatura?
P.s: acum cativa ani mi s-au descoperit pietre la rinichi. Oare de acolo sa fie durerea?
4 comentarii
0
28-06-2013, ora 00:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, apa sarata are influenta. In general, o influenta buna.
Nu stiu ce varsta ai (era important), daca ai nasteri etc. Dar la o prima parere, absolut subiectiva, ar putea fi chiar si o endometrioza. Dar de la distanta e imposbil de intuit ceva mai exact.
Cand ai facut ultimele analize ginecolgice (PAP, analiza secretiei)? Ai facut pana acum eco pelvin sau endovaginal?

Pietrele la rinichi nu influenteaza menstruatia. Poate nici nu le mai ai.
0
28-06-2013, ora 04:42
Oana 84
Nu este medic/terapeut
Oana 84
Am 29 ani, nici o nastere, nici un avort. Scriu la sceasta ora pentru ca de 1 ora sunt treaza si am dureri. Stiu ca apa sarata are un efect bun de obicei, dar am spus sa specific. La doctorul ginecolog nu am mai fost de 1 an de zile, unde am facut mai multe teste( papanicolau, secretie, ecograf..) si au iesit ok. Sa fie problema una de natura ginecologica? Asa "m-am pacalit" si cand am avut dureri din cauza pietrelor la rinichi, durerea fiind localizata in partea pelviana, am zis ca este ceva ginecologic, dar de fapt nu era asa. Multumesc pt raspuns.
0
28-06-2013, ora 09:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, eliminarea microcalculilor renali poate crea disconfort ce se resimte in toata zona. Dar nu influenteaza menstruatia in sine.
De ce nu mergi la o camera de garda? Daca esti din Bucuresti, poti merge la Sf. Ioan. Nu e bine sa stai cu dureri si nici sa iei prea multe calmante.
Daca e de la rinichi, sa-ti dea medicatie, daca e ginecologic, sa completezi investigatiile.
0
28-06-2013, ora 10:08
Oana 84
Nu este medic/terapeut
Oana 84
Multumesc pentru raspunsuri. Asta si intentionez sa fac, sa merg la Urgenta. Si, sunt din Brasov.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile menstruale?
  • Care este cauza de apariție a crampelor menstruale?
  • Aerul poluat, asociat cu afecțiunile renale
  • Alergarea la maraton poate provoca insuficiența renală acută
  • Topul alimentelor ce produc gaze (balonare)
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Cele mai bune metode de a scăpa de crampele menstruale
  •