Dureri -medicul pare retinut-ecografie ginecolog apendicita.

22-10-2014
ioana aziza
Nu este medic/terapeut
ioana aziza
Sper sa explic in asa fel incat sa ineetlegeti.
Acum 2 saptamani am racit, tuse productiva, febra, etc..odata cu raceala asta a inceput si niste intepaturi in partea dreapta jos a abdomenului.dupa o saptamana de intepaturi a venit si mestuatia cu dureri si mai mari in partea dreapta.

Medicul de familie m-a programat abia peste 3 zile, asa ca intre timp (ieri) am mers la un cabinet particular de ginecologie ptr a vedea daca este o problema ginecologica sau apendicita. Dr ginecolog nu mi-a inspirat incredere deloc.Singurul expercitiu ptr a vedea daca am apendicita a fost sa imi duca piciorul drept la piept inainte de ecografie iar in timpul ecografiei cand ducea 'mouse-ul' ( nu stiu cum se numeste)in zona apendiciului ma durea destul de tare. Intitial mi-a zis ca nu e apendicita ca altfel nu as fi reusit sa duc genunchiul la piept, ca dupa accea in timpul ecografiei sa zica ca nu mai revine in zona durerosa cu 'mouseul' ptr ca ii este frica de apendice.

La ecografie mi-au iesit ovare micropolichiostice, ovarul stang max 30 mm, ovarul drept 35 mm, ovarul drept fiind mult mai lasat. Din pacate in durerile mele nu am mai avut luciditatea de a mai intreba de ce ovarul meu drept citez: 'este mai jos si apasa pe picior', avand in vedere ca la ecografiile anterioare nu mi-a zis nimeni de asa ceva.

Precizez ca durerile cele mai groaznice au fost in timpul menstruatiei, am fost racita in acelasi timp, am avut diaree aprox 4 zile, m-a usturat stomacul (de la medicatia ptr raceala din cate a zis medicul ginecolog) iar acum la terminare menstruatiei durerile sunt mai slabe dar inca persita (mai ales atunci cand tusesc sau stranut)de asemenea inca mai sunt racita si simt gazele intestinale.

Saptamana viitoare primesc analizele facute la ginecolog, analize ptr urina si sange, lama nu am facut pentru nu mi se terminase mestruatia, lama urmeza sa o fac cand voi merge dupa rezultatele de la analizele initiale.

De ce as avea acum ovarul drept mai lasat? sa fie apendicita care apasa pe el sau ptr ca are dimensiuni mai mari(35mm)?

Care sunt sansele sa fie o apendicita din ceea ce v-am descris?ginecologul parea retinut, nu mi-a dat decat spuzitoare antiinflamatoare si no-spa si a zis sa asteptam rezultatele de la analiza.Iar medicul de familie am de gand sa il schimb, nu mi se pare ok sa sun marti si sa fiu programata abia vineri cand ii spun ca imi este foarte rau, sa mi se spuna ' nu stiu daca se poate mai devreme, eu am programari' si sa mi se inchida telefonul in nas cand o 'deranjez' odata la 2 ani.

Ce ma indrumati sa fac? Poate fi apendicita? sa astept analizele de la ginecolog? sa merg si la alti medici?la ce medici?
P, S sunt din Iasi.
1 comentarii
0
23-10-2014, ora 11:51
ioana aziza
Nu este medic/terapeut
ioana aziza
Am primit rezultatele analizelor pe email. Va rog o interpretare pana ce ajuns saptamana viitoare la medic cand am programare.

La analizele de sange toate sunt in intervale normale cu exceptia
leucotitelor:
rezultate:10.09 interval de referinta : 4-10/10^3ul

La examen sumar urina :majoritatea sunt ok cu exceptia:
sediment;celule epiteliate plate: rare
leucocite: relativ fregvente
hematii : rare
flora microbiana : relativ fregvente

Makeri boli infectioase:
Anticorpi anti Helicobacter pylori igG : 4.08 interval de referinta : 0.9negativ / 0.9-1.1 incert / 1.1 Pozitiv

Va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.