Durerea mea de burta = TBC

03-08-2012
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Am fost iar in spital de data asta la Marius Nasta, durerea mea de burta de la care era sa mor si am luptat 3 luni prin spitale pana la operatie se numeste TBC periotoneal si de ovar.De 3 saptamani fac tratament TBC cu 12 pastile zilnic, este groaznic, daca ma lasam pagubasa ca am o indigestie sau o criza de bila muream de mult. Asa mai am o sansa sa ma vindec dar e f. greu. Sanatate la toata lumea si nu va lasati amagiti de dureri si de speranta ca poate trece. Mergeti la medic, dar numai la spital nu pe la cabinete particulare care papa banii cam fara rezultat. Sanatate
16 comentarii
0
03-08-2012, ora 21:01
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Iti doresc multa sanatate, ia medicatia si lucrurile se vor rezolva..
Tuberculoza extrapulmonara este ceva mai rara si se depisteaza mai greu..daca faceau examen din lichidul abdominal pentru bacilul tuberculos era ok..nu te gandesti decat la cancer, undeva in abdomen..cand este ascita, oricum Dumnezeu a fost cu tine ca este TBC..va fi bine, linisteste-te, mananca si ai grija de tine.
Multa sanatate si mai da de veste.
0
15-09-2012, ora 17:02
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Si eu am o forma de tuberculoza foarte rara, otomastoidita tuberculoasa pe scurt tbc la ureche si tot foarte greu s-a pus diagnosticul dupa operatie, dupa ce mi-am pierdut auzul la urechea stanga, echilibrul si am facut pareza de facial. Eu pe 16 sept fac 6 luni de tratament, tot cu 12 pastile zi de zi plus ceva protectie pentru ficat si stomac, cea ce va sfatuiesc si pe dvs sa luati. Sa mancati bine, sa nu renuntati chiar daca veti avea zile in care nu suportati nici macar sa vedeti pastilele, fiti optimista tuberculoza se vindeca. Si, Da, sfatuiesc pe toata lumea sa caute medic bun, nici mie clinicile private nu mi-au fost de ajutor, stiu doar sa ia banii si atat, daca simtiti ca ceva nu e in regula cercetati pana gasiti un raspuns concret, o sa gasiti si medici total dezinteresati care, eventual, va trimit la psihiatru.Sanatate multa.
0
17-09-2012, ora 18:31
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Multumesc pentru sfaturi si incurajari. Eu am apropae 3 luni de tratament, acum iau numai 2 isoniazida si 2 sinerdol zi de zi pana fac 3 luni pline, apoi nu stiu sa vedem. Iau si omez, Liv 52, vit.B6. Eu am dureri de burta pt ca la mine Tbc este in burta, am ameteli, mancarimi de piele si multe altele dar cel mai rau ma dor picioarele de nu ma pot lasa pe vine si nu pot urca scarile. E asa o durere ciudata, doctora zice ca este de la pirazinamida pe care am luat-o pana acum 5 zile si de la etambutol si ca o sa=mi treaca in 2 saptamani. Ce sa mai zic asa o boala grea si cu tratament lung, dar sa multumim cerului ca nu e mai rau.Eu sunt inca in medical, am incercat sa lucrez dar nu pot obosesc prea repede. Fac in casa ce pot in special mancare, mai calc, etc.Am insomnie iar ziua mi se pare f lunga si viata fara sens.Sper sa mai primesc sfaturi si incurajari. Sanatate la toata lumea.
0
17-09-2012, ora 21:55
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
O sa va fie foarte bine, ganditi-va cat de mult v-a iubit Dumnezeu ca s-a pus diagnosticul corect(, ai diagnostic ai tratament).O sa va obisnuiti cu tratamentul si multe din reactiile adverse se atenueaza sau trec. Si pe mine m-au durut picioarele, au fost umflate, ametelile am invatat sa traies cu ele, mancarimile au trecut. Eu am luat 6 luni tratament intreg zi de zi, de abia la 1 oct trec pe 3/7 2 sinerdol. La serviciu nu am fost nici eu, sunt tot in medical, nici in casa nu am facut mare lucru, am avut nevoie de ajutor la inceput eu nu aveam echilibru deloc, dar acum e mult mai bine si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa fiu si mai bine.Sanatate
0
28-09-2012, ora 19:12
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna, o duc greut si cred ca abia acum va fi si mai rau. De luni 1 Oct incep si eu tratamentul 3/7 dar dozele mi se par enorme si ma sperie rau. Eu am luat pana acum isoniazida 2x100 mg si Sinerdol 1x300 si 1x150, de acum la 3/7 sunt asa isoniazida 2x300 mg si sinerdol 2x300 mg, La isoniazida mi se pare doza enorma mai ales ca eu inca nu am 50 Kg. Eu slabisem rau aveam 39 kg. acum am recuperat ceva am 48 kg.Doctora mi-a zis ca asa este schema de tratament si asa trebuie sa fac.Mie tare frica sa nu fac reactii adverse foarte rele, Cu toata durerea de picioare am inceput sa fac singura plimbari, pe la piata, pe la magazine, dar cel mai important lucru am fost la biserica la Sf.Maslu miercurui si azi m-am dus la slujba.Daca poti te rog sa-mi spui ce doze ai luat pana acum si ce vei lua acum de la 1 Oct.Ma bucur ca esti optimista si iti multumesc pt. sfaturi si incurajari.Sanatate.
0
28-09-2012, ora 21:53
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Eu am luat, 300izoniazida, 600 rifampicina(adica 2 sinerdol), 1200 etambutol, 1500 pirazinamida, O singura luna adica august mi-a mai dat 300 isoniazida si atunci au inceput problemele.M-am certat putin cu dr, eu am cititit ca 600 isoniazida se da daca ai peste 70kg. Dupa ce mi-a scos-o direrile de articulatii au trecut complet. Va sfatuiesc sa vorbiti cu un doctor infectionist, astia de la pneumo nu stiu nimic despre tuberculoza extrapulmonara, dau mai mult de frica. Mi se pare foarte mare doza de izoniazida, eu am 63kg si am avut probleme, eu aveam greutate normala inainte 60kg, acum am mai luat ceva.Si sa va faceti analizele. Sanatate
0
08-10-2012, ora 14:41
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna, am fost sa schimb dozele ca nu am suportat 2x300 izoniazida la schema 3/7. Acum iau 25o mg la schema 6/7. Mi-a marit doza cu 0, 50 si se simte. Acum am 50 kg. Mi-a luat si sange sa-mi faca analize. Duminica am avut zi libera de tratament. E tare bine sa nu fi ametita. Imi pare rau ca nu intra si alte persoane sa aflam si alte sfaturi dar e de inteles ca e greu sa vorbesti despre asa o boala. La inceput cand eram banuita de cancer toata lumea era langa mine, eram ajutata, incurajata dar cand s-a aflat diagnosticul TBC lumea a cam disparut. Toti fac un pas inapoi cand ma vad. Oare cat putem sta in medical. Sanatate.
0
09-10-2012, ora 18:55
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Eu dupa 6 luni si jumatate de tratament zi de zi acum sunt pe 3/7 2*sinerdol, 1 izoniazida ma simt ceva mai bine dar nu vreo minunatie. Si eu am pus intrebari peste tot dar nu cred ca vrea sa-si aduca nimeni aminte prin ce a trecut.E greu sa explici ca tuberculoza asta nu se ia, trebuie sa ganditi pozitiv si sa va rugati, pe mine m-a ajutat. Sanatate
0
23-11-2012, ora 19:13
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna. Iar am scris aiurea, nu stiu in ce sectiune cred ca la ochi. Eu sunt mai bine, adica m-am ingrasat, dar tot obosita sunt si imi este rau de la tratament. Ma supara o eczema la ochi. Acum eu iau tratament 250mg. Izo si 450 Sinerdol in fiecare zi fara duminica adica 6/7 ca nu am suportat doza mare 3/7. Tu cum o duci? Spune-mi te rog ce doze ei si cum te simti? Ce reactii adverse mai ai ? Ai inceput munca? Eu nu si cam am probleme la serviciu. Oare cate zile de medical putem sta acasa? Tot nu fac mare lucru toata ziua, ma duc la biserica, mai la paine, dar in general sunt ametita si fara vlaga. Spert in mai bine. Multa sanatate si iti multumesc pentru incurajari.
0
30-12-2012, ora 19:25
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna fetelor. Imi pare rau ca nu stiu nimic nou despre voi. Claudia nu a mai raspuns, cred ca a terminat tratamentul. Poate se simte mai bine. Eu am 5luni juma de tratament si o groaza de neplaceri (reactii adverse). Am aflat o noutate putem sta in medical 1 an pentru aceasta boala.
Hai sa uitam un pic de boala si sa trecem intr-un an nou poate mai bun si pentru noi. Va doresc multa sanatate si traditionalul La Multi Ani !
0
16-01-2013, ora 10:58
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Buna, nu am terminat tratamentul din pacate si nu am raspuns pentru ca am avut o serie de probleme, m-au intoxicat cu vitamina B6, ceea ce am descoperit singura, am stat o luna in spital sa scap de efectele ei.Tratamentul il suport din ce in ce mai greu, am dureri ingrozitoare de articulatii mai ales la maini si picioare, mi-a iesit o acnee ingrozitoare, am o stare de betie, la mine nu stiu cat v-a dura tratamentul si este trist ca nici medicii nu stiu.S-a mai confruntat cineva cu dureri musculare si articulare?
0
18-01-2013, ora 21:19
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna Claudia. Imi pare rau sa aud vesti asa de rele despre tine. Pai tu trebuie sa ai acum cam 10 luni de tratament. Ti-au mai facut teste sau eu stiu ce examene care sa arate ca mai ai virusul in corp?.Ce tratament mai faci acum? Ma ia frica cand aud ce ai patit de la Vit. B6. Si eu iau 1 pe zi de 6 luni si jumatate.Eu nu suport sa iau tratamenmt 3/7 sunt dozele prea mari si iau 6/7 cu pauza duminica doze mai mici 250 mg. Hidrazida si 450 mg. Sinerdol. Nu mai iau Omez zilnic, mai fentez ca si ala face destul de rau. Iau Liv 52 doar 2 pastile. Am si eu destule reactii adverse inclusiv o acnee, dar durerile de picioare nu mai sunt atat de mari. Durerile mari le dadea mai ales Pirazinamida aia in primle 2-3 luni.Totusi ma dor si pe mine manile si picioarele si am parca si o rigiditate, dar nici chiar asa de tare. Tu mai faci si alt tratament pt. ureche? Poate ameteala si senzatia de betie o ai de la faptul ca in urechea interna este centru de echilibru. Acneea mie mi-a zis doctora ca o sa dispara cand termin tratamentul. Tu nu vezi ca nu ne baga si pe noi nimeni in seama.Eu am intrat pe www.trinitas - viata sanatoasa si am rugat sa trateze si acest subiect- TBc extrapulmonar, foarte repede a facut o emisiune cu acest subiect unde invitata a fost o doctora de la Sp.Marius Nasta, a vorbiot mult si frumos, nu a vrut sa spuna nimic de reactii adverse la tratament, a zis ca sperie pacientii si le da idei.Dar a zis ca totusi tratamentul este bine suportat de pacient, este gratuit iar CM este platit suta% si a reiesit in final ca nu e mare branza sa ai tbc. Daca faci tratamentul te vindeci.Sti de e uimitor la noi? Vit B6 vindeca acneea dar la noi nici vorba. Ei ce sa mai zic sa scrii si tu mai mult daca poti. Ma bucur enorm ca mi-ai raspuns ca ma simteam singura si abandonata. Eu de ce sa mint ma simt binisor mai ales dimineata pana iau pastilele apoi trec si eu la pat 4-5 ore nu sunt buna de nimic. Eu tot in medical sunt si voi sta pana la 9 luni cand sper sa termin tratamentul. Auzi tu 9 luni, pai mai bine mai faceam un bebe !. Hai ca poate te obosesc prea tare. Dar te rog nu iti pierde speranta ca tu esti tanara. In primavara suntem ca noi. Sanatate multa
0
20-01-2013, ora 10:41
Claudia123456
Nu este medic/terapeut
Claudia123456
Am trecut de 10luni de tratament, la mine nu prea stie nimeni ce teste sa-mi faca, cica se ghideaza dupa evolutia clinica, oricum ii vad cum se uita crucis la mine ca nu prea stiu cum sa procedeze in cazul meu.Analizele uzuale pe care le fac din propria initiativa au iesit ceva mai bine in decembrie fata de octombrie, cand mi-a iesit lipsamare de fier, calciu, magneziu.Acum au iesit transaminazele si fibrinogenul mari, calciul putin mai mic.In cazul efectelor adverse vad ca sunt diferite de la caz la caz, unele persoane nu au aproape nici unul, unele le au pe toate.Tare as fi vrut si eu sa mai intre aici persoane care au luat tratament tbc sa ne spuna cu ce s-au confruntat.Ma dor muschii si articulatiile in special la maini si picioare, dorm destul de prost, acneea nici nu ma mai intereseaza, in zilele in care iau medicamente am o stare de voma si tremur.Pentru mine cel mai enervant e ca dorm max 7 ore de multe ori si asta e agitat. Am mers la psihiatru sa-mi prescrie ceva pentru somn, iau numai in conditiile in care trec de ora 1.00 si nu am adormit, dr psihiatru a spus ca insomnia e tot efectul advers al medicamentelor tbc. Acum sunt in cautarea unei clinici in afara care se ocupa de tbc extrapulmonar sa merg cu tot dosarul, sa vad daca exista si alte teste sau macar alta atitudine ca la noi nu stiu decat despre tbc pulmonar.Am luat si eu liv 52 dar 3 pana la 6 pe zi in cazul in care transaminazele erau marite acum iau esentialle.
0
24-01-2013, ora 13:46
marina nicolae
Nu este medic/terapeut
marina nicolae
Buna Claudia. Eu am fost la doctor si mi-am facut iar analizele. In afara de colesterol care se apropie de 400 vai de mine restul sunt bunicele. Un pic de anemie, lipsa de calciu si mai multe.Nu stiu de unde atata colesterol, eu cred ca tot de la pastile. In legatura cu durerile de articulatii si muschi mi-a spus doctora ca sunt de la izoniazida dar ca vitamina B6 le mai anihileaza. Daca tu nu mai ei B6 cred ca din acesta cauza te doare atat de tare. Cu somnul si eu patesc la fel si e tot de la izoniazida. Uite eu acum cand scriu am luat pastilele cam de 2 ore si incet ma paleste o stare ciudata. Incepe cu ochii, nu mai vad bine si ma inmoi, mi se face somn. La ora 14 ma intind in pat dar nu dorm efectiv dacat 20 min.si apoi incepe o stare de disconfort ca sa nu zic putina nebunie, ma agit, mi se face cald, apoi frig fac si frison, dau sa pling, mi se pare ca nu am aer, ba ma sufoc ba ma ia tusea si multe altele Pe la 17 vine fata mea de la munca si incep incet sa ma ridic si abia pe la 19-20 ma simt mai bine, mai trec starile rele si ametelile dar durerile de maini si picioare raman. Eu sunt si mai in varsta si ma misc mai greu. Apoi noaptea pana pe la 1-2 nu adorm, iar pe la 6-7 ma scol fac ordine, gatesc, pap, cateodata ma duc la piata sau biserica sau medicul de familie. In rest TV, Net, crosetez si mai nimic. Cand merg la medicul tbc adica mai departe de casa ma duce sotul cu masina. Eu oricum multumesc lui Dumnezeu pt ca traiesc si multumesc ca nu m-am imbolnavit cand eram tanara si copii mici. Daca tu vrei sa pleci afara eu cred ca la Viena e bine sau la Zseget in Ungaria e un spital mare. Dar tu esti din Bucuresti, unde mergi la doctor?
Sa stii ca si la mine tot dupa evolutia clinica zice ca se ia, ca e bine ca m-am ingrasat, analize de sange, ecografie sau Computer Tomograf. Dar ei tot cu aceste teste sa zicem pana nu m-au taiat nu au putut pune diagnostic. Si eu asi vrea sa ma duc la Viena dar iti trebuie bani nu gluma si eu inca sunt datoare de la operatie. Ar fi multe de spus, sa-mi spui daca s-a rezolvat pareza ca se mai intampla dupa operatii in jurul craniului pt ca se atinge un nerv dar se reface dupa un timp (se intampla si la extractia meselei de minte dace se opereaza pe obraz). Exista chiar pe net o gimnastica speciala pt asa ceva. Tu esti tanara te vei reface, stai sa treaca anul si sa vezi ce bine va fi cand se termina tratamentul. Hai curaj si sanatate iti mai scriu.
0
09-06-2017, ora 12:55
valentincristian
Nu este medic/terapeut
valentincristian
Buna ziua,
Dupa atata timp...cum sunteti?
0
08-07-2017, ora 13:46
ellena82
Nu este medic/terapeut
ellena82
Ma confrunt si eu cu pleurezie TB. Am facut toracoscopie si lichidul a fost scos, de asemenea decorticare pleurala. Dupa ce am iesit din spital aveam VSH 150 iar dupa alte 2 zile 100. Acum mi-e groaza sa repet aceasta analiza. Sunt in tratament TB de 3 saptamani. Daca iese din nou mare?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tuberculoza (TBC)
  •