Durere zona lombara

03-02-2013
Christianz
Nu este medic/terapeut
Christianz
Buna ziua/ seara, ma numesc Cristian am 17 ani, 1.88 m, 81 kg si sunt elev. De cca. 25 de zile am o durere de spate, mai exact in zona lombara lateral dreapta care in pozitie de sezut radiaza si pe picior. La inceput am crezut ca este o banalitate, poate 'un curent'. In urma cu 2 saptamani am fost la medicul de familie, mi-a recomandat un examen RMN, conjunctura in zilele respective m-a adus la o radiografie a coloanei lombosacrate cu rezultatul nedeformata radiologic. Nefiind problema de ordin discopatic am mai asteptat sa treaca timpul in speranta ca va trece de la sine cu Fastum Gel. Joia trecuta am efectuat un control la un medic reumatolog insotit de 'gasca' de studenti care m-au examinat cu sarg, n-am primit un diagnostic clar ci niste proceduri ( Curenti diadinamici, Laser si Kinetoterapie de grup-cate 5 de fiecare) pe care le-am refuzat in absenta unor lamuriri din ambulatoriu unde am efectuat controlul. Voi astepta sa primesc un alt bilet de trimitere catre un medic mai profesionist in opinia mea. Mentionez ca in ultimele 2 zile durerea s-a facut resimtita si in mers si am impresia ca merg ciudat desi toata lumea imi spune ca merg normal, iar in sezut si aici mentionez ca mai radiaza catre espina iliaca anterosuperioara. Nu fac o drama din durere ca fiind insuportabila local ci mai degraba enervanta si totodata ingrijoratoare din cauza perioadei in care nu prea au fost ameliorari. Astept un raspuns favorabil care sa ma readuca la miscare. (Referitor la miscare- am uitat sa spun ca am mers la sala de forta si fiten si dat fiind faptul ca eram in prima luna de antrenament nu am efectuat miscari care sa solicite coloana vertebrata, nici greutati mai mari decat limita mea, ba chiar mai mult sub limita considerand ca cresterea pentru mine nu s-a incheiat ) Re-re-revenind cu editarile-la reumatolog am fost intrebat daca am avut o crestere brusca, nu am stiut sa raspund chiar obiectiv in aceasta priviinta, insa am avut si o necroza aseptica la calcai.
Multumesc !
4 comentarii
0
04-02-2013, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca va confruntati cu o supra-solicitare a coloanei vertebrale, printr-un efort mult supradimensionat.
Pentru problema descrisa a coloanei lombare trebuie sa consultati un neurochirurg. Pana atunci, este interzis orice sport agresiv (jogging, fitness, tenis, foot-ball) etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
20-02-2013, ora 15:17
Fblorin
Nu este medic/terapeut
Fblorin
Buna ziua !ma numesc florin am 17 ani sunt elev.Acum cca 1 luna intr-o dimineata cand mama dat jos din pat..am incercat sa ma dezamortesc rascindu-ma din mijloc cu mainele de 2 ori la stanga si la dreapta..am simtit un junghi undeva in jona lombara mai exact in partea stanga a coloanei.Cand alerg sau ma rasucesc ma doare cateodata devine insuportabila si ma sageata si prin pocior acea durere.Iar daca apas cu mana in acea zona se se mai amelioreaza durerea.Am mers la scoala la cabinet poate am zis ca imi da o trimitere ceva.Iam zis ce ma dare si mia zis ca am Lombusciatica si ca trebuie sa ma ung cu voltaren si sa iau supozitoare voltaren.Unde se poate ajunge.Ma diagnosticat corect?.Acea durere o simt undeva in interior nu e ceva cum ar fi o lovitura si sa pun mana... nici nu pot sa arat exact zona/punctul care ma doare
0
25-02-2013, ora 11:06
Christianz
Nu este medic/terapeut
Christianz
In urma examinarii IRM se prezinta ca rezultat urmatoarele:
EXAMINARE IRM COLOANA LOMBARA FARA SUBSTANTA DE CONTRAST IV
SECENTE EFECTUATE:sagital T2, STIR, axial T2
Fara modificarei de semnal T2 la nivelul conului medular.
Hiposemnal T2 la nivelul discului intervertebral L4 (deshidratare).
Conserarea spatiilor intervertebrale lombare.
Fara modificari de semnal STIR la nivelul platourilor vertebrale lombare sugestive pentru fenomene inflamatorii.
Protruzia discului L4, ce realizeaza impresiune pe sacul dural, fara compresiune radiculara.
CONCLUZII:
Protruzia discului L4 necompresiva.
0
25-02-2013, ora 18:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa consultati un neurochirurg, impreuna cu imaginile RMN propriu-zise (nu interpretarea scrisa).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.