Durere ureche

20-02-2013
Maria.Matei
Nu este medic/terapeut
Maria.Matei
Am o problema care persista de cativa ani, insa s-a agravat mult in ultimul an.

Nara dreapta este in permanenta infundata, imi curge din nas un mucus transparent-albicios. Urechea dreapta este infundata si ma doare la cea mai mica urma de curent sau de frig, cu toate ca ma feresc pe cat posibil de orice factor de agravare.De cateva luni a inceput ca din cand in cand sa-mi curga mucus si din nara stanga.
Pe 21 decembrie am facut o turbinoplastie. In prealabil mi s-a facut o Rhinomanometrie, s-a stabilit ca deviatia de sept este aproape impreceptibila, ca nu am probleme de genul asta (mi s-au pus niste mese inmuiate in picaturi de nas si s-au facut masuratori inainte si dupa). Mi s-a mai facut o impedanta, presiunea intr-o ureche era -33, in cealalta -16. Diagnosticul pus a fost acela de disfunctie tubara bilaterala. Dupa turbinoplastie mi s-a dat tratamet cu paracetamol (1 pastila dimineata, 1 seara, timp de 10 zile), Aerius (o pastila, timp de 10 zile), Phisiomer (spray cu apa de mare, de trei ori pe zi). Initial m-am simtit bine, urechea dreapta nu ma mai durea, parea ca se desfunda, dar dupa vreo 8-9 zile urechea a inceput sa ma doara din nou, s-a infundat, eram in aceeasi stare, daca nu chiar mai rau, ca inainte de turbinoplastie. Am fost programata la control dupa 21 de zile de la interventie, intre timp am aflat ca ar fi trebuit sa ma cheme sa ma curete de cruste la o saptamana de cand mi-a fost facuta turbinoplastia, asa ca mi-am pierdut increderea in doctorul respectiv. Am fost la alt doctor, mi-a spus ca am nasul plin de cruste, s-a uitat pe testele care imi fusesera facute inainte, mi-a spus ca valorile mele sunt normale, ca nu am disfunctie tubara, dar ca trebuie sa elimin crustele din nas. Mi-a dat tratament: Nurofen forte (400 mg) 1 tableta de 2 ori pe zil, Xyzal (antialergic, o pastile timp de 10 zile), Vibrocil picaturi, 2 picaturi de 3 ori pe zi, timp de 5 zile, Nasonex Spray 2 pufuri de 2 ori pe zi, timp de 7 zile, apoi 2 pufuri, o singura data pe zi timp de 10 zile. La doua zile dupa ce am inceput tratamentul am eliminat din nara dreapta un cheag de sange negru si niste mucus de culoare galbuie. Cat timp am luat Nurofenul si Xyzalul a fost mai bine. Mi s-a facut o noua impedanta, presiune avalorile pentru o ureche erau -16, pentru cealata ureche -8. Acum sunt in faza in care mai am de pus Nasonex timp de 3 zile si termin tratamentul, insa urechea dreapta este la fel de infundata, ma doare, mucusul din nara dreapta mi-a reaparut si el, sunt disperata, nu stiu ce sa fac. Inainte sa mi se prescrie ultimul tratament am fost la alergologie, mi s-au facut 19 teste, toate au iesit negative.

Sunt pur si simplu terminata, ma tot gandesc ce sa fac, ce as putea sa fac. In nara stanga doctorul s-a putut uita cu o camera micuta, mi-a spus ca tesutul este hipertrofiat, in nara dreapta nu a putut intra, ma durea prea tare. Crustele nu mai sunt, nasul arata mai bine, atunci de ce ma doare urechea, de ce este infundata, de ce mi-a reaparut mucusul, de ce sunt la fel ca inainte de turbinopastie si de cele doua tratamente?

Am facut si radiografie de sinusuri, mi-a iesit bine, rezultatul a fost interpretat de 3 doctori diferiti care au vazut radiografia, toti mi-au spus acelasi lucru, ca nu sunt probleme cu sinusurile.

Am o intrebare, este posibil sa fie o alergie care sa se manifeste doar intr-o nara (acel mucus)? Ce investigatii credeti ca ar trebui sa mai fac?

Alte date despre mine: am 38 de ani, 1, 67 si 52 de kg, nu mai fumez de 6 luni de zile, incerc, pe cat posibil, sa elimin din alimentatie E-urile, prajelile, ma hidratez corespunzator.

Daca m-ati putea ajuta, v-as ramane foarte recunoscatoare.
2 comentarii
0
20-02-2013, ora 13:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. nu poate fi o alergie numai in 1 singura parte
2 poate fi o sinuzita . faceti o radiografie SAF
3 cititi pe forum cum se fac inhalatii, aerosoli, aromoterapie, spalaturi nazale si folositi Vit A uleioasa pentru refacereea mucoasei nazale
0
20-02-2013, ora 13:54
Maria.Matei
Nu este medic/terapeut
Maria.Matei
Multumesc pentru raspuns domnule doctor.

Radiografie SAF am facut, trei doctori au vazut radiografia si mi-au spus ca nu am nimic la sinusuri.

Am facut inainte de turbinoplastie inhalatii, spalaturi cu sare de mare, mi-am pus in nas ulei de catina. Am avut ceva rezultate, dar foarte slabe si imediat cum incetam imi reapareau toate simptomele. Spalaturi cu sare de mare le-am facut timp de vreo luna, dimineata si seara, o lingurita de sare la o cana de apa calda/calduta. Mucusul mi-a disparut de tot in aceasta perioada, insa urechea s-a infundat si mai tare, asta este si motivul pentru care am renuntat la aceste spalaturi.

Am sa caut pe forum mai multe informatii despre aerosli.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •