Durere toracica

02-09-2015
Adam Maria
Nu este medic/terapeut
Adam Maria
Buna ziua. In urma unui efort sustinut de ridicare a unor greutati, un efort fortat, tatal meu prezinta dureri toracice destul de mari la cel mai mic efort. Are varsta de 48 de ani si mentionez ca este destul de robust.
6 comentarii
0
02-09-2015, ora 16:01
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Recomand tatalui dumneavoastra un consult ortopedic de urgenta.
Medicul ortoped, dupa ce-l vede, va hotari ce investigatii sunt necesare.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
02-09-2015, ora 17:16
Adam Maria
Nu este medic/terapeut
Adam Maria
Va multumim si va dorim multa sanatate.
0
02-09-2015, ora 17:18
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Cu multa placere.
Daca va mai pot fi cu ceva de ajutor, va stau la dispozitie cu mare placere.
dr Petre Muresan
0
30-06-2016, ora 17:08
Marya2016
Nu este medic/terapeut
Marya2016
De ceva timp simt in zona sternului ca si cum m-ar strânge ceva si senzatie de presiune, si simt ca nu pot respira bine. Am urmat tratament cu pantoprazol 40 mg o luna dar aceasta senzație nu a dispărut. Am fost la cardiolog si nu mi-a iesit nimic la ecografie iar medicul gastrolog mi-a recomandat pantoprazol dar dupa o luna tot nu a dispărut. Nu contează daca mananc sau nu nu ma doare stomacul este doar strangerea și presiunea. Am facut si o radiografie la plamani si analize la sange si helicobacter care au iesit bune. Ce alte analize sau consultatii imi recomandați?
0
22-08-2016, ora 11:35
mdanyela44
Nu este medic/terapeut
mdanyela44
mdanyela44 (8/22/2016 10:58:50 AM): Buna ziua.
Mama mea n varsta de 54 ani a facut un CT regiune toraciica nativ in urma caruia a primit urmatorul rezultat:
-Torace asimetric post scolioza vertebrala toracolombara dextroconvexa cu moderata deviere a mediastinului la stanga
-Cateva imagini de traiecte bronsice dlatate cilindric avand continut aeric insotite de imagini de iinfiltratie de tip sticla mata in toate segmentele pulmonare.
-Nu se evidentiaza imagini de adenopatii mediastinale patologice
-Cardiomegalie
mdanyela44 (8/22/2016 10:59:13 AM): -Nu se evidentiaza imagini de revarsat pleural sau pericardic

-Imagini de hernie gastrica transhiatala cu diametre axiale maxime 5 cm
-Lipomatoza mediastinala, abdominala
Vreau sa stiu daca este ceva grav deoarece mama se simte in permarenta obosita si respira greu, tot timpul spunind ca nu are aer,
Va multumesc frumos daca ma puteti ajuta cu un raspuns...
0
22-11-2017, ora 23:57
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Pentru astm a facut mama dvs analize ? nu ma pricep f bn la interpretare, dar avand scolioza probabil ii influenteaza modul de respiratie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: