Durere testicul drept

18-10-2013
adystefan
Nu este medic/terapeut
adystefan
Am si eu o problema de ceva timp.
A inceput cu niste dureri sub testiculul drept, nici nu puteam sa il ating de durere, am luat de la sine niste pastille de durere. Dupa cateva zile am observat o schimbare tot la testiculul drept, se lasase. Am fost imediat la medical de familie si mi-a facut trimitere la chirugie. Am fost la chirurgie, medical a spus ca am un inceput de hernie inghinala, si ca va trebui operat ( mi-a dat o reteta cu antiinflamatoare ). Dupa 3 zile de la consult am inceput sa am dureri si sub splina si zona inferioara a abdomenului, am revenit la medical de familie si am fost trimis din nou la chirurgie, m-am dus la alt medic de data asta si dupa consultatie mi-a spus ca am o intindere musculara. Am inteles, intindere sa fie, dar de unde durerile la testiculu drept ??? Am inceput sa citesc pe site-uri despre problema asta si m-am dus si la un urolog la o clinica private si mi-a spus ca am orhiepididimita. Mi-a dat tratament cu ciprinol, sumetrolim si aulin timp de 10 zile. Sunt deja la a 8-a zi de tratament si durerea de sub testicul a disparut insa ma doare pe picioare, spate si sub abdomen,
As dori un sfat daca se poate. Multumesc !
2 comentarii
0
02-01-2016, ora 00:10
sergiug89
Nu este medic/terapeut
sergiug89
Buna ziua,

Va scriu in legatura cu o durere persistenta, uneori dureroasa in testiculul drept.
Am fost operat pe 14 martie la hernie inghinala, insa durerea nu a disparut.
In perioada de reabilitare (aproximativ 5 luni) nu am simtit durere in testicul, insa dupa 5 luni am inceput sa fac activitate fizica (nu sporita) si durerea a reaparut.
Durerea nu este de aceasi intensitate ca pina la operatie, insa e persistenta.

Din cite am observat eu, dupa activitate fizica si stat in picioare simt pe testicul un ghem de vene (asa presupun eu) pe care daca le masez, durerea putin dispare.

Momentan sunt in Londra, si am facut aici ultrasonografie, care nu a depistat nimic iesit din comun, doar o mica cantitate de lichid in scrot.

Durerea de asemenea mai apare cind stau pe scaun sau merg putin.
Analizind testiculul am observat ca parca nu este fixat si este sucit in alta directie.
Am mai citit pe internet, dar in cazul rasucirii, testiculul devine inchis la culoare (la mine culoarea e normala).

Vroiam sa va cer un sfat, care este parerea DVS referitor de acest caz, daca la ultrasonografie nu arata nimic, de ce exista durerea aceasta?

La ce ar trebui sa atrag atentia si ce ar putea insemna aceasta duerere?

In asteptarea unui raspuns cit mai curind posibil,

Va doresc o zi frumoasa in continuare,
0
02-01-2016, ora 20:03
pg83
Nu este medic/terapeut
pg83
Salut..nu am fost diagnosticat inca cu hernia inghinala...dar in rest am aceleasi simptome ca si tine..Poate ne ofera cineva un raspuns!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •