Durere testicul

12-08-2009
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
Am 15 ani si de 2 zile ma doare testiculul sting.Eu sunt racit si m-am gindit ca asta e problema, astazi am fost la medicul urolog ca sa ma mai linistesc. Am dat un analiza la urina si m-a consultat, mi-a zis ca nu are rost sa facem toate analizele pentru ca sunt tinar si e sigur ca nu e nimic. Mi-a prescris 3 zile niste prafuri "Nimesil" si mi-a zis sa fac inainte de culcare compres cu rachiu ( pentru a mai lua din durere cred). Ma doare destul de rau am baut azi prafurile si mi-am facut si compres. Cum credeti ? Ce-ar mai trebui sa fac?
4 comentarii
0
12-08-2009, ora 16:20
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Un tratament foarte nostim in cazul tau...
1. Pacientul se duce la doctor cu durere in testiculul stang
2. Doctorul analizeaza urina (care nu are de aface cu testicolul mai deloc si cu durerea si mai putin)
3. Doctorul il asigura pe pacient ca nu are nimic "caci este tanar"
4. Dar ii prescrie totusi un medicament toxic (nimesil) si comprese cu rachiu (???)

Care bineinteles ca nu ajuta la nimic.
Daca iti dadeai cu praf de pe strada la testicul sau cu otrava de soareci tot asa de bun era efectul si costa statul si asigurarile medicale mult mai putin.

Tragicul la tratamentul asta nu este ca doctorul habar nu are de boala ci mai ales ca da tratament medicamentos la ceva care nu cunoaste nici cauza nici boala si la un pacient pe care il considera sanatos si ca acest medicament a fost deja interzis in anumite tari caci au fostz chiar decese de pe urma lui:

"Like in Ireland, Nimesulide has been prohibited in several other European countries, based on the serious hepatotoxicity that has been suspected of causing several hundred deaths.
http://en.wikipedia.org/wiki/Nimesulide

In Italia sau gaseit dovezi de mita pt. a pastra aceasta otrava pe piata:
"Italian corruption probe involving vetting of Nimesulide

In May 2008 Italys leading daily paper Corriere della Sera and other media outlets reported that a top-ranking official at Italys medicines agency AIFA had been filmed by police while accepting bribes from employees of pharmaceutical companies [8] [9]. The money was allegedly being paid to ensure that certain drugs (nimesulide-containing Aulin being the most prominent) would be spared scrutiny from the drugs watchdog. The investigation had started in 2005 following suspicions that some AIFA drug tests had been faked. Eight arrests were made. Following this, concerns about nimesulide hepatotoxicity became more widely reported by the Italian media. A government minister ordered an inquiry. Presently Nimesulide can be bought carrying a prescription from a physician, that is kept as a receipt at the chemist shop, nominally allowing strong control over selling.

While any corruption episode cannot be ignored, nor any toxicity problem, it must be considered that Nimesulide has lost its patent protection, so it is available at a very low cost from many producers and it is presently one of the cheapest drugs (chemists sold it at less than 10cents one dose!). So there are surely very strong interests in substituing Nimesulide with some more expensive possibly patented drug. The original manufacturer of Nimesulide is Helsinn Healthcare SA, Switzerland, which acquired the rights for the drug in 1976. After the patent protection has terminated, a number of other comanies have started production and marketing of Nimesulide."

Arunca "medicamentul" asta la gunoi cat mai repede si daca vrei un tratament adevarat uita pe viitor medicina clasica (in afar de dentisti si chirurgi pt. accidenet)) si consulta un medic homeopat cu experienta.
In homeopatie se cunoaste simptomul care il ai si se poate si vindeca cu remedii fara nici un fel de efecte adverse.
Poate sa treaca si de la sine, lucru mai intelept decat mersul la astfel de doctori.
0
12-08-2009, ora 16:38
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
Nici nu stiu ce sa zic. mai astept si alte comentarii Mersi... Sper sa-mi treaca caci ma doare.
0
12-08-2009, ora 18:27
mr.zibit
Nu este medic/terapeut
mr.zibit
M-am documentat si eu.Cind a fost folosit nimesil timp indelungat... ani de zile.. Eu am doar trei zile.Cu tot respectul Scarface insa astept raspunsul unui medic.
0
12-08-2009, ora 19:37
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Te rog sa consulti un alt medic urolog, sau, daca doresti, aplicati 2 cataplasme zilnic cu argila (de preferat argila albastra de Raciu)...are efect antiinflamator fara reactii adverse!


Toate cele bune!


In speranta ca v-am putut fi de folos, cu placere si respect,
NICK;)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •