Durere surda umar stang!

16-10-2012
blanarucristi
Nu este medic/terapeut
blanarucristi
Buna ziua. De 2 luni, am o durere surda in umar, care radiaza spre bratul stang chiar si in degete, dar in special in cot, si chiar inspre gat (partea stanga a gatului). Durerea nu este intensa, si se manifesta cam odata la 2 zile, si tine destule ore (6-7 ore). Am incercat sa ma dau si cu Diclofenac, de vreo cateva zile, dar degeaba. Mai demult am fost diagnosticat cu scolioza toracala convexa cu tasari ale vertebrelor. O avea legatura? Pe langa asta, am si dureri sternale dar care se activeaza strict miscarilor trunchiului, dar umarul doare independent de miscare. In spate la omoplat exista un punct dureros, daca apas, dar nu imi dau seama daca de acolo pleaca totul, pentru ca durerea se afla mai mult in clavicula, si parca se plimba prin tot umarul.
Durerea este mai mult pe timpul zilei, noaptea nu ma doare absolut deloc. Oare de la ce poate sa fie? Am fost la medicul de familie in septembrie, dar ca de obicei, mi-a dat antiinflamatoare, abureli, si a zis ca nu am nimic, dar nu a trecut, ba din contra, parca se agraveaza pe zi ce trece.
P.S Radiografie de coloana am facut acum 1 an, si pulmonara, acum 6 luni, fara sa fie probleme majore, doar scolioza toracala convexa, unde spunea ca sunt si mici osteofite, si tasari ale vertebrelor.
2 comentarii
0
24-02-2013, ora 12:04
andreicaadi
Nu este medic/terapeut
andreicaadi
Salut Cristi ! si eu am aceeasi problema, ai gasit un rezultat ? ai facut ceva analize ? si eu am aceleasi simptome si vreau sa stiu in mare cat de grav e. mersi ~!
0
24-02-2013, ora 16:54
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea aceasta suferinta face parte din sindromul compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.