Durere surda de inima

05-02-2013
Alesandru
Nu este medic/terapeut
Alesandru
Buna ziua, am 32 de ani, fumez de la 15 ani(fara intrerupere).In copilarie am fost diagnosticat cu cardiopatie congenitala de cord si defect septal intraventricular(sau interventricular), bentricolul stang deplasat.La 17 ani am fost internat la spitalul de copii iar dupa 2 saptamani medicul care se ocupa de mine m-a prins fumand si m-a externat zicand ca ma tine internat degeaba.Mi-a mai zis ca daca nu ma las de fumat o sa mor la 30 de ani, daca apuc 33 e bine(asa mi-a zis cand m-a externat).De atunci si pana la varsta de 30 de ani nu am avut simptome dureroase decat rar(junghiuri sporadice).De 2 ani insa simt dureri surde in zona inimii iar de vreo 6 luni aceste dureri sunt prezente aproape mereu(e mult spus dureri, simt asa ca un soi de intindere musculara vaga).Stiu ca trebuie sa ma las de fumat, m-am hotarat sa o fac si o s-o fac.Vreau sa ma apuc si de sala(am mai facut sala in trecut, iar in 3 luni am pus pe mine 15 kG, de la 60 la 75, eu avand 1.82 inaltime).Vreau sa stiu daca exista posibilitatea ca aceasta durere sa semnaleze un viitor infarct la aceasta varsta.Va multumesc.
2 comentarii
0
06-02-2013, ora 02:03
pacientipo
Nu este medic/terapeut
pacientipo
Doar un medic iti poate spune asta
0
06-02-2013, ora 03:37
Alesandru
Nu este medic/terapeut
Alesandru
Si nu se gaseste nici un medic pe aici ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici