Durere sub maxilar.Ajutor

27-01-2014
mddanu
Nu este medic/terapeut
mddanu
Buna ziua.De mai bine de 5 luni ma confrunt cu urmatoarea problema medicala.Am 30 de ani si prezint o durere in partea stanga a gatului sub barbie.Am fost la medicul ORL cu frica de a avea ceva grav deoarece durerea nu cedeaa decat daca iau un antiinflamator sau in momentul in care consum chiar si putin alcool.Medicul ORL nu a vazut nimic in gat care sa ma ingrijoreze doar vase limfatice usor atrofice datorita unei raceli sau secretii din nas.A zis sa stau linistit ca daca aveam cancer se vedea imediat.Mi-a prescris ibuprofen pt o usoara rinitaAm mers la maxilofaciala unde mi sa zis ca am o artrita tempmandibulara si ca este posibil ca de acolo sa am durerea datorita masticatiei gresita.Am urmat tratamentul dar durerea este inca acolo.Nu este o durere permanenta, nu doare la atingere doar cand inghit in sec dar si atunci nu de fiecare data.Precizez ca am capatat un tic si inghit mereu in sec si palpez mereu zona in care simt durerea atat de des incat am inceput sa am usturimi ale pielii.Durerea este diferita de pozitia in care stau unoeri chiar coboara usor pe partea stanga pana undeva in zona de mijloc a gatului chiar urmata de o mica pocnitura pe care o simt in interior.Am facut hemoleucograma care a iesit in valorile normale.Nu ma pot linisti am intart intr-o oarecare depresie mereu ma gandesc ca este posibil sa am cancer.Doresc un sfat pe care sa il urmez.Medicul de familie ma sfatuit sa ma linistesc si sa nu mai palpez si sa apas zona respectiva deoarece nu am nimic atat timp cat medicul ORL nu ma trimis pentru mai multe investigatii.Va rog frumos un sfat.Multumesc
3 comentarii
0
27-01-2014, ora 16:31
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua !

Va sfatuiesc sa va adresati si unui medic reumatolog ( inafara artritei temporomandibulare probabil exista si o alta afectare/ alte afectari de natura reumatologica).
Deasemenea, va recomand sa luati in considerare si efectuarea unui tratament homeopat- pentru prescrierea acestei terapii naturale este nevoie de o consultatie speciala, efectuata de un medic homeopat sau cu competenta in homeopatie.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
27-01-2014, ora 22:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mddanu

1 senzatiile care le descrii sunt foarte asemenatoare cu simptomele unui reflux gastric cu faringita iritativa de la acel reflux
faci investigatii ;a gastrologie si schimbi regimul alimentar...
2. durerile locale pot fi din cauza problemelor dentare.. asa ca se impune n consult la stomatolg sau la Maxilo.facial.. acolo se ocupa si de articulatia temporo.mandibulara
0
03-10-2021, ora 23:06
Mari250
Nu este medic/terapeut
Mari250
Si eu ma confrunt de doua zile cu o durere în partea stanga a gatului, fix sub barbie. Am momente în care ma doare foarte tare, alteori mai ușor. Nu doare la înghițire, mișcare ci pur si simplu.. Durerea apare din senin și tine câteva minute/zeci de minute. De la ce anume credeți ca poate fi? Ma îngrijorează.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.