Durere sub masea

19-10-2010
MonicaP
Nu este medic/terapeut
MonicaP
Buna ziua,

Sotul meu a fost la stomatolog pentru o plomba la o masea care nu mai are nerv. I s-au curatat in vreo 3 randuri canalele, pus pansament, etc. Ultima data a fost, aseara, dupa care a inceput sa-l doara foarte tare sub masea, cu o durere care pulseaza. A fost iar azi la doctorita care a zis ca nu scoate pansamentul pentru ca ar trebui s-o ia de la capat cu toata curatarea, si i-a facut niste gauri in gingie(drenaj). Acum, la cateva ore, il doare tot la fel de tare. Dr. a zis sa luam Aulin sau Ketonal
Ce sa facem? :(

Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
20-10-2010, ora 23:21
aly89
Nu este medic/terapeut
aly89
Buna seara.problema e urmatoarea..am 2 masele la care iau fost scoase nervul..mi-a curatat tot insa tot ma doarea..chiar numai stiu ce sa ma fac.
mi-a pus plomba provizorie la amandoua sa vada cum decurg lucruriile si daca ma mai doare.insa durerea persista.ma apuca dintr-o data, cand una cand alta, cand amandoua.pana acum mi-a curatat de 3 ori si mi-a pus medicament insa tot ma doare.si nu poate sa-mi puna plomba permanenta din cauza aceeasta.
de ceva timp a inceput sa ma doara si dantura de sus si ceea de jos..cred ca singura solutie e sa-mi scot toti dintii si sa-mi fac implant dentar pentru ca nu pot lua la nesfarsit, zi de zi medicamente.
Dumneavoastra ce ma sfatuiti?astept un raspuns va rog.
Va multumesc foarte mult!
0
21-10-2010, ora 10:50
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Pt Monica P:exista mai multe posibilitati. Daca tratamentul este corect facut, pe toate radacinile si obturate corect pana la varf, poate sa apara o sensibilitate mai mult sau mai putin accentuata la presiune/la atingerea dintelui cu limba, care poate dura de la cateva zile pana la o saptamana, dar care se atenueaza trptat si apoi dispare sub actiunea antiinflamatoarelor. Mai exista posibilitatea sa fie infectie la varful radacinii (se vede pe radiografie) sau sa mai fie un canal suplimentar de pe care nu s-a scos nervul. Faceti o radiografie acum dupa finalizarea tratamentului pe canal si medicul vede daca tratamentul este facut corect sau trebuie sa reintervina.
0
21-10-2010, ora 10:54
Dr. Sas Adina
Stomatologie, Cluj-Napoca
Dr. Sas Adina
Pt aly89: aceleasi mentiuni ca si pt Monica P. In plus, nu cred ca vorbiti serios cu extractiile. Un consult amanuntit si rezolvarea tuturor problemelor dentare este suficienta, nu trebuie sa va ganditi la masuri atat de drastice
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: