Durere sub coasta, in dreapta, urmata de durere in capul pieptului la inspiratie.

23-11-2012
thimbel
Nu este medic/terapeut
thimbel
Buna ziua.
In primul rand: Am 16 ani. Sunt baiat. Fumez in medie 2 tigari pe zi de aproape jumatate de an.
De vreo 2 saptamani tusesc (sec cred) dar am tratat tusea cu strepsils.
Ieri am inceput sa simt o durere in partea dreapta, sub coasta, fara sa fac ceva care sa o declanseze (ex. efort fizic).
Am ajuns acasa la ora 4. Am avut frisoane. Am dormit in jur de 4-5 ore, durerea fiind redusa cand stateam culcat. M-am trezit cu o durere de cap si febra, durerea de sub coasta inca persistand.
In fine, urmatoarea zi, m-am simtit mai bine, dar durerea s-a mutat in partea stanga sus a pieptului (pe langa inima), si ma doare de fiecare data cand respir profund sau tusesc.
Am luat niste Panadol pentru febra. Compresa rece a parut sa reduca febra. In prezent, am doar durerea de piept la respiratie/tuse. Nu elimin niciun fel de expectoratii cand tusesc. Nu stiu ce altceva sa va mai spun...
1 comentarii
0
24-11-2012, ora 14:07
loredana elena
Nu este medic/terapeut
loredana elena
Nu sunt medic dar pot sa iti spun din experienta ca durerea se poate datora unei nevralgii intercostale care nu e nimic grav, cat despre faptul ca ai facut si febra nu stiu ce sa zic mai bine mergi la medicul de familie si vezi exact ce e. Sanatate si numai bine. Cat despre fumat chiar daca sunt numai 2 pe zi mai bine lasa-le de tot pana mai poti, asa am inceput toti cu 1-2 tigari pe zi, acum as vrea sa le las dar imi este foarte greu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.