Durere stern, dificultati respiratie, frisoane

31-10-2011
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
De vreo 4 zile am urmatoarele simptome variabile ca intensitate:

- durere de stern continua careia ii corespunde o durere de spate, adica daca as trece o linie imaginara prin stern ar trece si prin spate; durerea e variabila ca intensitate cand ca o presiune puternica, cand ca o jena dureroase, cand ca o jena usoara; uneori ma doare cand inspir si expir sau expir;
- durerea a inceput in stern ceva mai sus de sani, si se muta cand in stanga cand in dreapta, acum e in dreapta, inspre stern;
- durerea se diminueaza mult in intensitate cand stau culcata pe spate
- uneori simt ca mi se taie respiratia, am tendinta de a casca sau de a respira foarte rapid
- frisoane am avut de 2 ori, in prima si a patra zi
- in gat am un fel de sputa...nu stiu cum sa zic, dar simt nevoia sa-mi dreg glasul frecvent
- cand inghit mancarea parca atinge acel punct din stern si spate, ca o jena;
- nu am febra, transpiratii nocturne, ganglioni inflamati si nici stare de rau, insa sunt extrem de panicata, mai ales de cand am citit ca unele simptome corespund unor cancere limfatice.

De unde sa incep cu investigatiile? Ce ar putea fi?

Am si un GERD de ani de zile insa ma indoiesc ca durerile astea din stern mai ales ca sunt sus inspre gat si nu se manifesta ca o arsura ar putea fi cauzate de asa ceva.
1 comentarii
0
07-11-2011, ora 16:20
rainyday
Nu este medic/terapeut
rainyday
Am facut o radiografie toracica, ekg si analize. N-am nimic la plamani, inima si nici la analize nu a iesit nimic. E suspecta o afectiune a esofagului si urmeaza sa fac o endoscopie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.