Durere spate dreapta jos

01-09-2014
alexmugioiu
Nu este medic/terapeut
alexmugioiu
Buna ziua,

De circa doua saptamani am o durere in spate dreapta jos, localizata cam la jumatatea distantei dintre coloana si marginea corpului undeva cam in dreptul vertebrelor L4-L5.
Am doua presupuneri, bazate pe experientele trecute:
1. Am doua vertebre tasate (L4 si L5), un RMN facut acum 6 ani si unul facut anul trecut, 'evolutia' fiind nesemnificativa. Momentele RMN-urilor corespund si unor crize.
2. Acum doi ani am avut o criza de rinichi, diagnostic pus doar pe baza simptomelor, la ecografiile facute nu s-a decoperit nici un fel de urma.
Probabil ca mai sunt si alte posibile cauze pe care nu le cunosc.
Cea mai confortabila pozitie este culmea, in picioare, iar durerile mai mari sunt insotite de mici ameteli. Am si o gama foarte larga de medicamente interzise (la care sunt 'sensibil' - imi produc o puternica insuficienta respiratorie) printre care si antinflamatorii tip diclofenac, ketonal etc, fiind permisi doar la prescrierea medicului inhibatori selectivi COX2 - arcoxia, celebrex.
Multumesc
3 comentarii
0
13-09-2014, ora 16:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, exista doua mari origini ale durerii lombare: colica renala (litiaza renala) si sindromul compresiv vertebral (hernia de disc, stenoza canalului lombar etc).
Prin urmare, logic, se impune mai intai un consult la neurochirurg (avand in vedere simptomele si istoricul afectiunii).
Nu este eficienta administrarea anti-inflamatoarelor pe termen lung, ci trebuie tratata cauza.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
14-09-2014, ora 19:08
alexmugioiu
Nu este medic/terapeut
alexmugioiu
Multumesc foarte mult pt raspuns,
Intre timp am facut o ecografie si am descoperit o piatra la rinichiul din partea dreapta de cca 2.5 cm diametru. Desi confuza (din cauza unei lovituri pe care am receptionat-o in lateral, intre coaste si sold - o vanataie de 15 cm), durerea pe care o simpt ca pe o arsura, cred ca este de la rinichi, sper ca zilele urmatoare sa obtin si tratamentul adecvat.
Am inteles ca exista doua tipuri de pietre, sper ca a mea sa se poata dizolva.
0
19-09-2014, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Este perfect ca ati descoperit cauza suferintei.
Totul este sa nu neglijati suferinta renala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •