Durere sold si bazin

16-03-2011
ortys
Nu este medic/terapeut
ortys
Buna ziua,
Sunt o tanara de 32 ani si indraznesc sa va scriu acest mesaj in speranta ca ma puteti ajuta cu problema mea de sanatate.

In vara anului 2005 am avut un accident si m-am izbit puternic de asfalt in zona fesei drepte. Initial nu am avut decat niste dureri la muschiul fesier si o "vanataia" groaznica. Apoi in febroarie 2006 au inceput durerile lombare si de sold pe partea dreapta. In decurs de 3 ani am facut 6 RMN-uri de coloana lombara, bazin, articulatii sacroiliace si nenumarate analize de sange, insa nu s-a descoperit nimic anormal. Apoi in 2010 am nascut si cu aceasta ocazie s-a descoperit ca am bazinul deformat si deplasat pe partea dreapta si din aceasta cauza a trebuit sa fac cezariana.

Durerile au persistat in tot acest timp insa m-am obisnuit cu ele si ma durea din ce in ce mai putin.

Insa in martie, anul curent, am cazut din nou, pe gheata, si m-am lovit tot pe partea dreapta.Durerile au reaparut, foarte puternice, in sold si in articulatia sacroiliaca drepta.mersul este foarte anevoios si dureros, inclusiv cand ma asez ....nu pot sta pe partea dreapta. Deasemenea si muschiul fesier drept ma doare si imi radiaza pana aproape de genunchi pe partea posterioara a pulpei. Nici nu pot sta pe scaun pe muschiul respectuv.

Va rog mult sa imi spuneti ce ar trebui sa fac pentru a rezolva aceasta problema.

Va multumesc.
16 comentarii
0
16-03-2011, ora 14:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Originea suferintei poate fi o fractura neglijata a bazinului, ce a determinat eventuale compresiuni nervoase.
Nu RMN-ul este solutia, ci un exqmen clinic la neurochirurg (eventual si la un ortoped bine specializat in fracturile bazinului).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-05-2011, ora 23:54
elenau
Nu este medic/terapeut
elenau
buna..am niste dureri foarte puternice in zona bazinului si in acelasi timp ma dor si articulatile de la picioare.dar asta se intampla cam la o luna si tine cateva zile.in afara de asta ma mai doare si zona cervicala si lombara din cand in cand.a-ti pute sa imi dat un sfat?ce a-si pute sa fac ce feli de analize).va multumesc..((. elena.
0
09-05-2011, ora 23:58
elenau
Nu este medic/terapeut
elenau
am uitat sa precizez ca am 26 ani deci nu am o varsta prea inaintata..
0
10-05-2011, ora 08:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce greutate aveti, ce ocupatie si ce antecedente sportive??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-05-2011, ora 00:35
elenau
Nu este medic/terapeut
elenau
Ocupatia( ingrijitoare )stau cam 8 ore pe zi in picioare, iar greutate o am de 57 kg, iar cel mai mult ma ingras in zona abdomenului.nu pot face foarte multe exerciti de slabit din cauza coloanei, cum ma fortez mai tare incepe criza(durerea) dar asi dori sa imi spuneti daca este posibil ca, durerile sa fie si din cauza unor probleme ale colonului.am o banuiala ca, asi avea probleme.multumesc.
0
15-05-2011, ora 17:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sfaturile utile sunt: normalizarea stricta a greutatii, reducerea drastica a efortului fizic si kineto-terapie specifica a coloanei vertebrale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-01-2013, ora 00:33
vic87
Nu este medic/terapeut
vic87
buna ziua...am si eu o problema...prin luna iulie ma cam durut..mijocul talpii piciorului drept vreo 3 4 sapt zilnic...dupa a disparut.dupa sold drepta..simt..parca margine soldului sa format o mica crsuta...deviatie., , , cao mica bordura...dar doare...mi-au dat doar naproxen...la londra lucrez..si locuiesc..dar ma luat si coloana.. inelul de jos ultimul cred...si cel al 7.cred in ce imi zic coilegii..fac culturism de la 18 ani..am 26...si am ridicat mult de mic.munca la tara..etc...colesterol 228...probleme neurologice.in luna mai vin acsa sa fac toate analizele..sunt ingrijorat..oare sa iau un avion sa vin mai devreme acasa sa fac ceva rmnpoate deveni asa grav in 2 3 luni????..la sala lucrez de fel zona spatelui mai mult gimnastica...nu riodic...aktii recomanda sa intaresc muschii spatelui si va fi mai bine.ce parere aveti????.etc...oricum ceva nu e in regula clar...simt...va multumesc mult..
0
23-01-2013, ora 14:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (de tipul herniei de disc), cauzat de eforturl fizic/sportiv exagerat.
Trebuie sa opriti culturismul 6-12 luni, perioada in care va veti axa pe programe de kineto-terapie specifice coloanei lombare si pe inot.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-01-2013, ora 00:31
vic87
Nu este medic/terapeut
vic87
va multumesc frumos.pt raspuns.
0
30-03-2015, ora 23:17
dianasorina21
Nu este medic/terapeut
dianasorina21
Buna seara!Am si eu o problema:de cateva luni, sa zic 3-4 am dureri in zona feselor, dar durerea o simt pe os! Am 21 de ani, 1, 70 m inaltime, 60 de kg, st hostessa si stau cam 6 ore pe zi in picioare.De fiecare data cand stau in pat pe spate, ma doare noada fundului, scuzati expresia.Daca ma intorc pe o parte si stau mai mult de 10 min ma doare foarte tare partea respectiva, pe os in zona feselor! Nu mai stiu ce sa fac, ma doare foarte tare si in ultimele zile s-a accentuat! Nu pot dormi decat pe burta, nu pot sta nici pe spate, nici in sezut! Ce analize sa fac, unde sa merg? Va rog sa ma ajutati! Va multumesc din suflet!
0
31-03-2015, ora 08:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), provocat sau agravat de supra-solicitarea fizica descrisa.
In acest caz, ar fi util sa apelati la un neurochirurg (fara sa neglijati supra-solicitarea fizica).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
31-03-2015, ora 09:56
dianasorina21
Nu este medic/terapeut
dianasorina21
Va multumesc pentru ajutor! O zi buna va doresc!
0
08-05-2015, ora 13:18
Gabriellllla
Nu este medic/terapeut
Gabriellllla
Buna ziua, Dl. Doctor!
Va rog frumos, poate ma puteti indruma cu niste sfaturi.

Am 29 de ani, 1.65 m/ 70 de kg. In urma cu sase luni am avut in accident de masina, in urma caruia am purtat pentru doua luni aparat gipsat pana la genunchi si orteza (ulterior) la piciorul stang, glezna - fractura de maleola. In aceasta perioada, fiind insarcinata, pentru a evita efortul fizic (nu am avut voie sa calc in picior deloc) a trebuit sa stau in pat. Mersul consta in sarituri, cu ajutorul carjelor.


Acum, la sase luni de la incident, am inceput sa am niste dureri ingrozitoare la piciorul drept - oasele soldului /bazinului si la genunchiul de la acelasi picior. Durerea este cumplita, o simt cateva ore pe zi si este din ce mai puternica. Simt tot genunchiul ca pe o rana vie, cu intepaturi si durere care nu imi permite sa merg pentru cateva minute. Nu simt durere doar in oase, ci si in muschi /'carne'. Imi simt genunchiul ca un 'gogoloi umflat', care doare indiferent de pozitie, dar a carui durere creste la miscare (oricat de mica).

Durerea de la sold este permanenta, trece sau devine mai vie la mers, simt cum se freaca oasele intre ele.

Mentionez ca din cauza accidentului, a sarcinii, nasterii prin cezariana si a faptului ca alaptez, in ultimele sase luni am petrecut 90% din timp in pozitie decubit lateral dreapta. Aceasta este si pozitia de somn (dupa care ma trezesc ruginita).

De asemenea, mentionez ca durerea la sold (de aceeasi intensitate) a mai aparut si in urma cu cativa ani, de mai multe ori, de obicei dupa ce faceam un efort fizic intens (sala) imediat dupa o perioada sedentara.

Acum, durerile au aparut initial separat, alternant, insa acum se manifesta in acelasi timp.

Va rog, chiar am nevoie de indrumarea dumneavoastra.
Multumesc din suflet.
0
29-12-2015, ora 15:16
lore22
Nu este medic/terapeut
lore22
Buna ziua, am nevoie de ajutor sotul meu a avut un accident si sa lovit la sold si ia aparut o vanataie urata dupa muschiul a inceput sa ise intareasca iar dupa cateva zile intaritura sa extins i jos iar acum a inceput sa i se intareasca muschiul si pe partea cealalta a burtii si sa il doara sparele in acelas loc.Avem nevoie de ajutor nu stim ce este si ce sa facem pt ca are durei groaznice.
0
29-12-2015, ora 15:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa va adresati destul de urgent unui serviciu de Ortopedie-Traumatologie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
17-02-2016, ora 17:17
Florina1977
Nu este medic/terapeut
Florina1977
Buna ziua,

Anul trecut in luna noiembrie am avut un accident de masina si am avut o fractura de acetabul drept. Va rog sa mi spuneti cat dureaza recuperarea dupa o semena interventie?
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •