Durere sold partea dreapta doar pe timpul noptii

24-06-2010
ionutciobota
Nu este medic/terapeut
ionutciobota
Buna ziua

De aproximativ 4-5 luni am o durere la sold in partea dreapta care se manifesta numai in timpul noptii si mai mereu dupa ce adorm.Durerea este foarte intensa si practic ma trezeste din somn in fiecare noapte.
Mentionez ca nu ma doare absolut nimic la apasare, mers, intins picior.Din contra daca schimb pozitia corpului ma lasa pentru moment durerea, insa apoi revine.In timpul noptii durerea dureaza cam 1-1, 5 ore.
din cand in cand coboara si la genunchi.

Am facut un consult reumatologic, iar cel care m-a consultat mi-a spus ca nu pare sa am nimic clinic, si mi-a recomandat sa iau un antiinflamator Arcoxia.Am luat 8 zile cat mi-a fost dat si nu am avut nici o problema, insa cum am intrerupt cum au revenit durerile.
Sunt programat pentru un Rmn peste 10 zile, insa pana atunci ma gandeam ca poate simptomele mele sunt cunoscute si mi se poate recomanda.

durerea cedeaza imediat si la algocalmin, dar tinand cont ca nu am luat niciodata pastile, nu as vrea sa abuzez acum.

Multumesc
Ionut
1 comentarii
0
25-06-2010, ora 15:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este indicat sa faceti un RMN fara o minima suspiciune de diagnostic. Nu putem "scana" prin RMN tot corpul...
Probabil va confruntati cu un sindrom compresiv radicular, pentru care ar fi indicat sa incepeti printr-un consult neuro-chirurgical.
Prin urmare, cautati un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala lombara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.