Durere sold

19-02-2012
adicutz
Nu este medic/terapeut
adicutz
Buna ziua!Am 22 ani.De aproximativ 1 an simt o durere la soldul stang inspre fesa.La inceput nu i-am dat importanta dar de la un timp ma supara destul de rau.Am incercat sa urmaresc daca durerea apare dupa schimbarea vremii si mi s-au confirmat cele banuite.E mult mai accentuata inainte de schimbarea vremii.
Profitand de undele analize pe care trebuia sa le fac pentru o raceala, la indicatia medicului meu de familie mi-am facut si analizele de fibrinogen.Mi-au iesit bune si cele de fibrinogen si cele de sange.Revenid la medicul de familie mi-a prescris Nimesil granule timp de 10 zile.Luand acest medicament am constatat ca situatia s-a imbunatatit cam in proportie de 70-75%, Azi am terminat ultimul pliculet de Nimesil.Ce sa fac?Imi este frica sa nu apara din nou durerea cum era.Inca ma doare putin dar e mult mai bine.Sa imi mai cumpar Nimesil si sa mai iau?Totusi nu as vrea sa depind tot timpul de medicamente.Este ceva mult mai bun pentru aceste simptome de care sa scap definitiv?Mentionez ca medicul de familie m-a intrebat daca am avut fracturi, luxatii, etc inainte.Am avut doar o deplasare de clavicula cand eram foarte mic in rest nici o fracura.
Astept un raspuns din partea dumneavoastra!Va multumesc!
2 comentarii
0
19-02-2012, ora 14:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), poate fi vorba despre o problema articulara coxo-femurala sau sacro-iliaca, poate fi o problema vasculara, musculara sau alte sute de cauze.
Fara un examen clinic local la ortoped nu se poate preciza cauza reala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
27-02-2012, ora 14:51
florescu marcela
Nu este medic/terapeut
florescu marcela
Sunt foarte speriata! Am fost operata in decembrie de fractura de col femural stang (diagnostic principal fractura a sectiunii medii cervicale a femurului). Astazi se implinesc trei luni de la operatie si ma simt bine. Inca merg sprijinita de o carje. Am citit pe internet diverse pareri lucru ce a determinat sa fiu, cum am scris foarte speriata. Doctorul meu ortoped in urma radiografierii recente a spus ca totul este bine, foarte bine insa doresc sa intreb daca si in ce proportie exista riscul necrozarii capului femural. Ce-mi puteti spune in legatura si cu faptul de doctorul care era de garda cand m-am prezentat la spital a vrut sa-mi protezeze piciorul iar medicul pe care-l cunosteam eu de la acelasi spital mi-a facut o interventie cu trei suruburi. De asemenea, de la momentul fracturii si pana la operatie am trecut vreo 50 de ore. Doresc sa-mi interpreteze si altcineva radiografiile.
Va multumesc si astept cu mult interes raspunsul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.