Durere sold, pulpa, genunchi!

21-05-2015
Eduardd
Nu este medic/terapeut
Eduardd
Buna ziua, de 5 6 zile am o durere insuportabila care incepe in sold iar apoi coboara pe pulpa si genunchiul piciorului drept, cateodata se muta la piciorul stang sau chiar dor ambele picioare in acelasi timp. Durerea este ascutita, apare atunci cand stau in piciare fara sa ma misc prea mult, nu se amelioreaza la repaus, se mai amelioreaza cand merg dar nu trece definitiv. Durerile in sold au inceput cu 3 4 ani in urma dar niciodata atat de puternice ca acum si nu tineau mai mult de 2 3 ore, aparea mai mult la schimbarile de de temperatura de la cald la rece sau cand ploua. Nu am suferit nici un accident sau trauma la nivelul membrelor durerile apar deodata din senin. Mentionez ca am 29 de ani, 1.84, 75 kg si lucrez in constructii de la varsta de 19 ani. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sa imi spuneti ce ar putea fi si ce ar trebui sa fac ca sa scap cat de cat de durerile puternice. Simt ca durererile sunt mai degraba in oase decat in muschi, uneori mai am si dureri care apar din senin la nivelul articulatiilor, incheieturi palme, coate, umeri, incheietura talpilor cu tot cu tendon. Va multumesc anticipat !
1 comentarii
0
21-05-2015, ora 22:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare fizica (efort profesional excesiv).
Poate fi vorba si despre un sindrom compresiv vertebral (hernie de disc), provocat de supra-solicitarea fizica (efort profesional excesiv).
Prin urmare, ameliorarea suferintei necesita reducerea drastica a efortului fizic.
Un consult clinic la neurochirurg poate fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: