Durere sfasietoare musculatura abdomen

26-10-2015
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Buna ziua!

Durerea e in zona abdominala, asa ca postez aici, desi poate se potriveste mai bine altundeva. Am momente in care ma doare pasager in zona dreapta (mea) sus a abdomenului. Uneori durerea persista cateva minute, alteori trece mai repede. La un moment dat am ajuns si la spital cu aceasta durere unde s-a vehiculat idea ca as avea calculi renali insa nu au gasit o dovada concreta in acest sens.

Problema despre care va scriu acum nu stiu daca e sau nu legata de ce am scris mai sus dar tot in acea zona am din cand in cand, destul de rar, dureri foarte intense de musculatura abdominala. E o durere sfasietoare, ca si cum s-ar rupe musculatura din acea zona. Ma ia cu ameteli si toate cele de la durere, apoi trece.

Ce e de facut? Ce ar putea fi? Imi e teama ca iar merg la medici sa faca tot felul de analize si sa zica ca nu stiu ce am.. Care e parerea voastra? Cand va dati cu parerea rog precizati daca sunteti medic sau vorbiti din experienta de pacient.

Va multumesc anticipat!
6 comentarii
0
26-10-2015, ora 12:25
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Eu m-am confruntam cu asa ceva cativa ani. Am facut intai ecografie abdominala sa exclud o cauza organica, nu a aparut nimic la ecografie apoi mi s-a spus ca e durere neuropata si am primit 10 picaturi Haloperidol la nevoie. Dupa ce luam picaturile si ma intindeam in pat imi trecea in circa 10-15 minute. Apoi a disparut total. De multi ani nu o mai am.

Ar trebui sa vada intai un gastrolog sa excludeti orice cauza organica.
0
26-10-2015, ora 13:08
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Multumesc pentru raspuns.

Nici nu stiam ca Haloperidolul se prescrie si pentru asa ceva. E incredibil... Haloperidolul este un neuroleptic major, un medicament de generatie veche, cu multe efecte secundare si se da in psihiatrie, in cazul in care medicamentele de generatie noua nu dau rezultatul dorit. Probabil ca lucreaza pe simtom si in asemenea dureri dar.. ce facem cu efectele secundare (care la numai 10 picaturi nu sunt prea mari dar sunt!) si cu cauza durerilor? Daca durerea e imaginara, atunci medicamentele de gen Haloperidol se explica, dar daca durerea nu e imaginara?..

La mine spre exemplu e posibil sa ma fi fortat putin mai tare decat era cazul la antrenament. Desi nu m-am fortat prea tare si asta a fost acum cateva zile.. e posibil sa fie vre-un proces imflator inceput atunci..
0
26-10-2015, ora 14:37
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pastile de ibuprofen maestre plus un gel pt dureri ! Iar seara comprese cu ceai de galbenele caldut sau cu foaie de varza peste noapte ! Foile sa fie cele de pe exterior, care se arunca prin piete, curatate de nervuri si incalzite usor deasupra aragazului apoi infasurat cu o folie de nylon si un brau sau fasa peste !

Sanatate !
0
26-10-2015, ora 14:42
Psihoterapie Timisoara
Identitate neconfirmată
Psihoterapie Timisoara
Pai.. acum nu ma mai doare. Asta e paradoxul.. Vine ca o durere sfasietoare, acuta, apoi dispare si poate reapare peste o luna sau si mai rar.
0
26-10-2015, ora 15:15
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Probabil este ceva inflamator acolo care se reactiveaza la eforturi sau smucituri ! Trebuie sa urmati tratamentul de mai sus pt 10 zile si vedeti daca mai reapare dupa solicitari !
0
03-02-2017, ora 09:53
Emilika
Nu este medic/terapeut
Emilika
Eu v-as sfatui sa luati Isla. Sunt bune pentru mai toate problemele legate de gat si pierderea vocii. Nu va fie fica sa le luati pentru ca suntpe baza de plante si nufac rau, ba chiar se pot lua si in scop profilactic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.