Durere scrot - vizita la medic

14-03-2011
Alienware51
Nu este medic/terapeut
Alienware51
Buna seara,
De ceva timp am o durere in scrot pe care mi-e greu sa o descriu fiindca nu vine de la un anumit testicul, cateodata imi da impresia ca este cel drept si cateodata cel stang. Mentionez ca nu e o durere insuportabila dar neplacuta. Problema pare a fi prezenta cand scrotul este lasat iar in mod natural testiculul drept este mai coborat ( am inteles ca la majoritatea ar fi invers, dar nu e nicio regula ).
Fiindca sunt student, am fost in sesiune, am incercat sa ignor in perioada asta problema dar acum vreau sa merg la medic in saptamana aceasta.
Ce ma mai deraneaza este: deranj in zona de jos a spatelui ( nu durere, din nou ), culoarea urinei pare a fi mai inchisa decat deobicei si intr-o zi am avut o durere la picioare cu toate in ziua respectiva nu am depus efort fizic ( alegari, plimbari foarte lungi, sarituri sau orice altceva! ) dar a disparut a doua zi. Mentionez ca mult timp il petrec pe scaun ( mai mult in perioada sesiunii PC + stat la citit ) si cum era si iarna mai putina plimbare, activitati pe afara reduse deci deranjul la spate poate fi explicat si asa...
Ce mai vreau sa intreb ( si este important ): Avand in vedere ca sunt student la 21 de ani, nu am venit/asigurare si nici nu prea am multi bani in acest moment, vreau sa stiu daca consultatia la spital la camera de garda este gratuita fara sa trebuiasca sa trec pe la medicul de familie! ( Mentionez ca acesta a parasit tara iar alt doctor a preluat de la el dosarele iar sa aflu ce, cum si unde ar intarzia si mai mult vizita mea la spital ! ). Din cate stiu, avand in vedere ca sunt student si sub 25 de ani imi da dreptul la consultatii gratuite dar vreau sa stiu sigur daca este astfel si in mod normal cat m-ar costa consultatie + eventual eco si ce stiti voi ca se fac in astfel de cazuri.
Mi s-a reocmandat sa merg la Panduri chiar daca nu este cel mai apropiat, astept orice alta recomandare, preferabil pana maine dimineata pentru ca nu mai pot amana fiindca ca oricum am tot ignorat problema o luna jumate-doua!
Multumesc.
2 comentarii
0
15-03-2011, ora 13:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la camera de garda, in regim de urgenta, la urologie, dimineata. Nu te costa nimic, ia-ti carnetul de student. E posibil sa ai pietre la rinichi sau vreo infectie urinara, nu musai la scrot. O sa-ti faca o ecografie, de preferat sa-ti iei de la farmacie reciepiente ptr analize de urina. Ia-ti doua la tine cu primul jet de dimineata si doua goale, daca iti spune sa faci acolo. Succes!
0
15-03-2011, ora 15:19
Alienware51
Nu este medic/terapeut
Alienware51
Merci pentru raspuns, chiar asa o sa si fac. Nu m-am gandit sincer la varianta cu recipientele pentru analize.

M-am gandit si la varianta cu pietre la rinichi dar a parut mai putin probabil fiindca totul a inceput la testicule. Prima senzatie neplacuta a parut la testiculul stang ca apoi sa para ca fiind cel drept iar dupa cateva zile sa apara si unele senzatii in zona de jos a spatelui ( in special cand stateam in picioare, pe loc ) plus urina mai intens colorata ceva mai tarziu, in rest nu pot sa pun ca am avut si alte neplaceri.
Mai pot mentiona ca atunci cand ma plimb orice senzatie tinde sa dispara iar senzatia neplacuta apare parca atunci cand scortul este lasat, lucru care, am impresia, se intampla mai des decat in mod normal. Poate sa fie o impresia falsa fiindca nebagand in seama treaba asta in trecut, nu pot sa fiu sigur.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.