Durere puternică în zona sinusurilor frontale - Cum aş putea să mă tratez?

17-05-2015
Stefann
Nu este medic/terapeut
Stefann
De 4 zile observ că mă doare foarte rău în zona sinusurilor frontale dimineaţa, în special în staânga sus. O durere aş putea spune aproape insuportaebilă. Dar după ce iau un nurofen în 2 ore mă lasă durerea până a doua zi dimineaţa. deci scap 24 de ore de durere cu un nurofen. Menţionez că seara nu mă doare deloc. Ce ar putea să fie? Durerea apare încet dimineaţa, dar în timp ce mănânc şi după masă se amplifică rău.
Trebuie să specific faptul că nu am febră, dar am nasul câteodata înfundat parţial. Surprinzător este faptul că vineri nu m-a durut capul nici dimineaţa, nici seara deloc. În schimb miercuri, joi, ieri şi azi din păcate, Da.
Starea generală este proastă numai dimineaţa când am acea duerere de cap chiar în zona sinusurilor. În rest seara noaptea sunt foarte bine cu chef de viaţă etc.. Eu am fost răcit serios în februarie.
Mirosul este puţin afectat.

Vă mulţumesc anticipat!
PS: Vă rog dacă cunoaşteţi să îmi daţi un remediu naturist/sau ne naturist pentru a putea scăpa de această problemă care este îngrozitoare care s-a abătut asupra mea.
3 comentarii
0
17-05-2015, ora 21:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru a da un remediu. initial trebuei de stiut ce ai
durerle in regiunea frontala pot fi de la tensiune mica sau mare
de la probleme dentare, de la probleme cu ochii, de la probleme cu coloana cervicala si in ultimul Rand de la sinuzita
care trebuie investigata la ORL..cu radiografie SAF de sinusuri
nuia atunci o sa stii daca este sau nu sinuzita
cred ca e cazul sa mergi si la stomatolog
0
17-05-2015, ora 22:33
Stefann
Nu este medic/terapeut
Stefann
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Spuneţi că în ultimul rând ar putea fi sinuzită şi nu în primul rând. Ce este ciudat, este faptul că durerea seara dispare până a doua zi. Menţionez că înainte nu am mai avut aşa ceva. Cert este că mă doare exact în zona sinusului frontal stânga şi mai puţin dreptul. Dar curios este faptul că nu am febră deloc. În luna februaria am fost la doctor, şi eram şi obosit nu dormisem foarte puţin că eram răcit rău, iar tensiunea luată atunci în cabinet de 2 ori a fost 13 cu 9. Stau bine din punctul ăsta de vedere.
0
18-05-2015, ora 20:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
logic
o sinuzita este o inflamatie
inflamatia este permanenta si daca nu se trateaza se agraveaza
deci NU poate sa doara o sinuzita jumate de zi si jumate NU
daca doare..doare permanent, cu secretii urate din nas..si cu febra
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.