Durere piciorus stang + sold (fesa stanga)

12-10-2009
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Buna ziua,

Aseara, bebelusul meu s-a plans ca-l doare funduletul (fesele spre exterior) iar azi dimineata mergea schiopatand de piciorul stang.
Am fost la prima ora la medic, care mi-a spus ca durerea (care a disparut complet in jurul orei 9) ar fi de la platfus, fara nici o alta explicatie, tratament.

Se poate ca aceasta durere, de la platfus, sa apara/dispara instantaneu (fara nici macar alte dureri mai mici anterior)?

El este de ~10 zile in tament cu antibiotic (bronsita, laringita) si tot asnopate a facut si febra 39.5. Pote fi vre-o legatura?

Multumesc
9 comentarii
0
12-10-2009, ora 14:13
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, poate fi legatura chiar directa. Tratementele cu antibiotice sunt absolut inutile in astfel de cazuri pe langa faptul ca sunt daunatoare.
0
12-10-2009, ora 14:39
danield
Nu este medic/terapeut
danield
Imi cer scuze, dar nu am inteles exact. spuneti ca este inutil tratamentul cu antibiotice impotriva bronsitei si a laringitei (pt asta e in tratament cu antibiotice)?

Am mai consultat un medic ortoped intre timp si el spune ca la 3 ani platfusul nu da dureri (mai ales ca el le-a reclamat dimineata in jurul orei 4, nu in urma mersului, efortului etc).

Nu stiu ce sa mai cred.
0
12-10-2009, ora 17:41
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, tratamentul cu antibiotice nu o sa aiba efect vindecator, ca in aproape toate cazurile. Boala nu va dispare sau se va schimba, va reapare cu siguranta. Antibioticele nu sunt in stare sa vindece. Ar fi cazul sa invatati aceasta lectie simpla si sa le-o spuenti si medicilor care vi le prescriu.
Verificati in acest forum daca nu credeti.
0
13-10-2009, ora 10:15
danield
Nu este medic/terapeut
danield
usor de spus,

dar ce poti face cand medicul (considerat "cel mai bun din oras") iti spune... "daca nu vrei sa faci tratamentul pe care ti-l dau eu prescrie-i tu tratament", esti la urgenta la 12 noaptea si ala micu are 40 febra??
0
13-10-2009, ora 11:35
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
ce poti face, sa il reclami la colegiul medicilor. inadmisibil.

antibioticele pentru bronsita si laringita probabil ca sunt necesare daca i-au fost prescrise.

celalalt ortoped ce a spus despre aceste dureri, de la ce poti fi? a recomandat ceva investigatii suplimentare?
0
13-10-2009, ora 14:38
danield
Nu este medic/terapeut
danield
reclamatii la colegiul medicilor :)... imi scuzati zambetul.

despre tratamentul cu antibiotice... se pare ca nu a fost necesar... a facut febra in continuare, am fost la alt medic ce ne-a spus ca antibioticul nu are de a face cu bronsita i-a prescris alt tratament, alte 7 zile.

1. primul ortoped : dureri de la platfus - recomandare : ghete ortopedice (desi.. un ochi neavizat nu ar zice ca e platfus, iar gheata ortopedica este necesara in cazuri grave din cate stiu), masaj, anumite miscari, etc

2. al 2- lea : platfusul nu da dureri de sold sau picior. sunt dureri de crestere - recomandare: mai lasa-l asa si observa-l.

3. al 3-lea : nici unul din cei anteriori nu a avut dreptate (platfusul nu da dureri, durerile de crestere sunt suportabile, adica nu plange nimeni de la ele) - recomandare : fa-i radiografie. i-am facut si pare in regula.

4. am incercat o programare la Marie Curie si mi s-a spus ca inainte de vizita sa am o radiografie a talpii, la mine daca tot a venit vorba de platfus.
0
13-10-2009, ora 14:52
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
1. habar nu am de platfus
2. asi putea inclina sa il cred
3. nu sunt de acord. nu am pregatire medicala, dar sutn patita, in copilarie ma dureau picioarele de urlam. nu cred ca a fost un dignostic vreodata ca au fost dureri de crestere, dar parintii mei au ajuns la concluzia ca doar de la aia putea fi. plangeam noaptea la mami in brate pana nu mai stiam. multi nu credeau, doar parintii mei stiu prin ce am trecut. inclusiv in tabere sau excursii, nopti, ore nedormite. algocalminul sau aspirina ma mai ajutau, mami imi mai punea sticle cu apa calda la picior..cumplit a fost.
sa nu imi zica nimeni ca durerile nu pot fi de o intesitate mare.
totusi, ma bucur ca ati facut radiografia si totul pare in regula. macar stiti ca nu e grav (nu vreau sa povestesc la ce am gandesc cand spun grav)
4. mergeti si acolo, duceti ce va cer..chiar daca nu primiti un diagnostic clar, macar excludeti unele diagnostice.

ica odata cu durerile de crestere..dureri cumplite, si intradevar le aveam noaptea cel mai des. nu tin minte de la ce varsta au inceput dar pana in adolescenta reveneau cu intensitate din ce in ce mai mica.

sanatate puiutului.
0
14-10-2009, ora 14:16
danield
Nu este medic/terapeut
danield
4. parca nu i-am mai face inca o radiografie (2 radiografii in doua saptamani ??)

Din ziua in care i-am facut radiografia nu a mai spus nimic de piciorus.
Astept in continuare sugestii.


Multumesc pt raspuns.
0
14-10-2009, ora 14:21
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
prima radiografie contine si laba piciorului? atunci intradevar nu are sens inca una.

cred ca l-asi tine sub observatie daca ar fi cazul la mine. poate a fost caz izolat, a dormit prost, s-a intins ceva tendon, un curent, sau o lovitura din timpul zilei..cine stie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •