Durere picior stang

13-09-2011
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua,
am o problema la laba piciorului stang, ma doare atunci cand merg (intre baza degetelor si glezna), se umfla pe parcursul zilei, nu pot sa merg corect si din cauza aceasta ma doare si glezna...
Am mers la un medic ortoped si mi-a spus ca am platfus.
V-as ruga daca imi puteti da si mie un raspuns cu privire la cele scrise.
Va multumesc.
3 comentarii
0
22-09-2011, ora 18:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum deja stiti foarte bine, imi este absolut imposibil sa va diagnostichez fara un examen clinic direct.
Nu cred ca este vorba despre platfus, care este in 99, 99% din cazuri doar o problema estetica, fara implicatii functionale (suferinte). Este evident ca cele 15 kg in plus exercita un efect puternic agravant...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
24-02-2013, ora 10:00
B.loredana
Nu este medic/terapeut
B.loredana
Buna ziua, am si eu o problema, daca ma puteti ajuta cumva.De ieri dupa masa ma doare talpa piciorului stang intre degetul mic si calcai, nu pot calca pe toata talpa, doar pe varfete sau pe calcai, si asta schiopatand... Ieri in timpul zilei era o durere suportabila, spre seara numai puteam sa stau pe toata talpa deloc. Mi-am pus niste ghiata, crezand k e de la oboseala(stat in picioare la lucru), dar nimic, aceeasi durere.daca ma fortez sa merg sa calc pe toata talpa, cativa pasi e o durere intensa apoi se mai linisteste, dar doare continuu...:|
Credeti ca e ceva grav...:|...nu stiu la ce sa ma astept.
0
24-02-2013, ora 13:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact tocmai elementele esentiale: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, inflamatorii-reumatologice, neurochirurgicale, vasculare etc.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •